City Break w Nicei na Lazurowym Wybrzeżu

We wrześniu miałem ogromną przyjemność polecieć do Nicei, która położona jest we wschodniej części Lazurowego Wybrzeża. Dlaczego na urlop wybrałem właśnie Niceę? Sam nie wiem. Po prostu bilety na samolot Wizz Air były niedrogie w interesującym mnie terminie oraz pogoda we wrześniu w tym regionie bardzo mi odpowiada. Już na wstępie tego wpisu chciałbym Wam gorąco polecić wypad na City Break w Nicei.

Wizz Air Antibes Nicea

Nicea jest piątym miastem pod względem wielkości w całej Francji oraz największym miastem na Lazurowym Wybrzeżu. Jest uznawana za jego niekwestionowaną stolicę. Tutaj zdecydowanie każdy znajdzie coś dla siebie. Począwszy od ciekawej zabudowy, niedrogich sklepików, przez ekskluzywne restauracje i butiki, zabytki, a na bardzo oryginalnej plaży skończywszy.

Zacznę może od końca – od tej słynnej plaży. Dla niektórych kamienista plaża może być nie lada wyzwaniem, bądź też nawet utrapieniem, ale nie taki diabeł straszny jak go malują. Sam byłem sceptycznie nastawiony, ale po kilku godzinach spędzonych na tych równych i gładkich kamieniach przekonałem się do nich. Oczywiście – żeby była jasność, co piękny jasny piasek to piękny jasny piasek! Dla takich atrakcji można pojechać w stronę Cannes lub do miejscowości obok Nicei – Villefranche-sur-Mer.

W drugiej połowie września na plaży nie widać już wielu turystów, więc spokojnie każdy znajdzie miejsce dla siebie.

Zdjęcie z plaży w Nicei.

City Break w Nicei

Zdjęcie z plaży w Villefranche-sur-Mer.Plaża w Villefranche-sur-Mer obok Nicei

Temperatura wody we wrześniu według statystyk waha się między 16, a 25 stopni Celsjusza. Ta górna granica bardzo mi się podoba i skoro bez problemu wszedłem do wody, to musi to oznaczać, że podczas mojego pobytu było bliżej 25 niż 16.

Tuż obok plaży rozpościera się nadmorska, długa na około 7 kilometrów Promenada Anglików (fr. Promenade des Anglais). Jej nazwa pochodzi od brytyjskich arystokratów, którzy pomagali w jej budowie w XIX wieku. Jest to swojego rodzaju paradoks, ponieważ powszechnie wiadomo, że Francuzi wręcz „uwielbiają” Anglików…

Tuż przy niej możemy spotkać masę hoteli, butików, informację turystyczną, restauracje i wiele innych atrakcji. Praktycznie 24 godziny na dobę można tu kogoś spotkać.

W mniej więcej centralnym pukcie promenady znajduje się Hotel Le Negresco, który uważany jest za jeden z droższych hoteli na świecie, a na pewno jest wizytówką tego miasta. Podobnie Jak Carlton w Cannes (InterContinental Carlton Cannes – czytaj recenzję na LubiePodroze.eu). W tym hotelu mieści się restauracja Le Chantecler, który kusi wszystkich dwiema gwiazdkami Michelin.

Bardzo charakterystycznym elementem w Nicei, który położony jest na końcu tej promenady wielki napis #ILoveNICE, z którym dziennie fotografują się tysiące turystów.

Dla miłośników miejskich wzgórz także się tu coś znajdzie. Dosłownie nad tym napisem wyrasta Wzgórze Zamkowe (fr. La colline du château) na które można wejść na pieszo oraz wjechać darmową windą, która nie jeździ całą dobę. Na wzgórzu znajdziemy, jak sama nazwa wskazuje, zamek oraz cmentarz, place zabaw, ogród oraz… piękny widok na całą Niceę w każdym kierunku.

Polecam przede wszystkim przyjść tutaj na cudowny zachód słońca. Takich widoków nie da się zapomnieć. Trochę szkoda, że połowa nieba byłą skąpana w chmurach, ale dzięki temu na nim było wiele kolorów. Na żywo oczywiście jest jeszcze ładniej niż na moich zdjęciach.

Od strony zachodniej dodatkowo znajduje się sztuczny wodospad. Polecam to miejsce przede wszystkim tym, którzy chcą się ochłodzić po wspinaczce na górę.

Wodospad w Nicei

Od strony wschodniej możemy podziwiać port w Nicei. Przypływają tu małe, średnie jachty oraz ogromne statki pasażerskie. Na zdjęciu widzicie jedynie część portu.

Port w Nicei

Dość interesującym budynkiem, który jest na liście do zobaczenia przez większość przybywających do Nicei turystów jest neogotycka bazylika Notre-Dame (fr. Basilique Notre-Dame de l’Assomption). Świątynia ta powstała w drugiej połowie XIX wieku i do dziś jest największym ośrodkiem religijnym w mieście. Poniższe zdjęcie zostało wykonane z tarasu hotelu Mercure Nice Notre Dame, w którym miałem przyjemność nocować. Jego recenzję możecie zobaczyć tu.

Bazylika Notre-Dame w Nicei

Kolejnym przymusowym punktem na nicejskiej podróżniczej mapie jest historyczne stare miasto (fr. Vieux Nice). Rozpościera się ono od Placu Masséna aż do wzgórza zamkowego. Plac sam w sobie robi już bardzo dobre wrażenie i na dodatek jest bardzo dobrze skomunikowany z pozostałą częścią miasta – przez jego środek przebiega (jeszcze) jedyna w mieście linia tramwajowa. Sami nicejczycy mówią o tym placu, że jest centralnym punktem w mieście.

Na zdjęciu możecie zauważyć na wysokich kolumnach różne postacie. Jest ich tu łącznie siedem – to nawiązanie do siedmiu kontynentów, a instalacja ta nosi nazwę „Rozmowy w Nicei”. Polecam przyjść tu także po zmierzchu, gdyż postacie te są podświetlone w różnych kolorach i całkiem ładnie to wygląda.

Plac Masséna w Nicei

Na południowej części placu znajduje się piękna Fontanna Słońca (fr. Fontaine du Soleil).

Fontanna Słońca w Nicei

Z tego miejsca jest już bardzo blisko wąskich i krętych uliczek starego miasta, ale i również do pięknych zielonych terenów, których w Nicei możemy zaobserwować dość sporo. Bardzo fajnym rozwiązaniem okazały mini kurtyny wodne zamontowane w podłożu. Woda szybko paruje tworząc wilgotną mgiełkę – polecam spacer w samym jej środku.

Nicea - jeden z parków

Nicea - jeden z parków

Jak już wspomniałem przed chwilą stare miasto jest kilka kroków stąd. Trudno naszkicować mapę tych wąskich i krętych uliczek, w których snajdują się setki sklepików i restauracji, kościoły i inne fajne rzeczy. Podczas każdego spaceru trafiałem na barokową katedrę (fr. Cathédrale Sainte-Réparate). Zbudowano ją w drugiej połowie XVII wieku przy placu Place Rossetti, który to otaczają liczne knajpki. W środku katedry można zobaczyć bogate zdobienia.

Cathédrale Sainte-Réparate Nicea

Niestety nigdy nie dotarłem do ukrytego wśród zwyczajnych fasad największego skarbu starego miasta… To Pałac Lascaris, o którym przeczytacie na stronie Lazurowy Przewodnik.

Na obiad wybraliśmy restaurację o nazwie A Buteghinna. Ta niewielka restauracja oznaczona jest specjalnym znakiem Cuisine Nissarde, który oznacza restaurację, która przygotowuje dania według oryginalnych receptur z poszanowaniem tradycji i przede wszystkim ze świeżych składników.

Ciężko mi wymienić nazwy wszystkich potraw na talerzu, ale był to zestaw degustacyjny, który na co dzień można zamówić w restauracji. Z reguły wystarczy powiedzieć: Assiette Niçoise  i już wiadomo o co chodzi.

Poza tym polecam spróbować tartę z botwiną – tak z botwiną. W menu występuje pod nazwą: la tarta de blea. Smakuje bardzo oryginalnie, trochę kwaskowo. To nie jest moje ulubione danie, ale zawsze trzeba spróbować czegoś lokalnego!

Krążąc uliczkami starego miasta również natrafiliśmy na wszędzie polecaną cukiernię La Maison Auer, która to de facto jest atrakcją samą w sobie. Funkcjonuje w tym miejscu od 1820 roku. Ceny wyrobów są dość wysokie, żeby nie powiedzieć bardzo wysokie, ale warto tu wstąpić, żeby choć spróbować niektórych ich wyrobów. Po prostu bajka! Co ciekawe w tej cukierni osobiście robiła zakupy angielska królowa Wiktoria. Podobno była to jej ulubiona cukiernia.

Na przeciwko cukierni La Maison Auer znajduje się Opera (fr. Opéra de Nice Côte d’Azur). Istnieje możliwość zwiedzania wnętrza budynku z przewodnikiem.

Opéra Nice Côte d’Azur – budynek opery ma ciekawą fasadę, chociaż w porównaniu do swoich odpowiedników w Paryżu czy Monte Carlo aż tak nie zachwyca. Istnieje możliwość zwiedzenia gmachu opery w trakcie wycieczki z przewodnikiem. Więcej informacji na temat zwiedzania opery znajdziecie w budynku Centre du Patrimoine.

Inne ciekawe miejsca na starym mieście:

 • Palais de Justice – pałac sprawiedliwości, a dokładniej miejsce przed nim wraz ze schodami, są popularnym miejscem spotkań lokalsów. Wcześniej znajdował się tu konwent Dominikanów.
 • Chapelle de la Miséricorde – barokowa kaplica przy placu Cours Saleya podobno jest jednym z ukrytych skarbów Nicei. Pochodzi z połowy XVIII wieku. Zbudowana została pod auspicjami turyńskiego architekta Bernardo Antonio Vittone. W jej środku mogą zachwycać freski.
 • Musée de la Photographie Charles Nègre – muzeum fotografii znajdujące się placu Place Pierre Gautier. W środku znajdziemy część z ekspozycjami tymczasowymi, historyczne zdjęcia Nicei oraz małą wystawę starych aparatów.  Lokalizacja na mapie: link.
 • Centre du Patrimoine (adres: 14 Rue Jules Gilly) – centrum dziedzictwa, o którym wspomniałem przy okazji opisu cukierni Maison Auer. To miejsce, do którego możemy wybrać się jeśli szukamy informacji o wycieczkach z przewodnikiem.
 • Palais de la Préfecture – gmach prefektury nie jest udostępniony do zwiedzania, ale robi wrażenie z zewnątrz. Wieczorem jest ładnie podświetlony – polecam przyjść na plac Place Pierre Gautier i przekonać się osobiście.

Pisząc o Nicei nie można zapomnieć o targach odbywających się na ulicy. Gorąco polecam Targ na ulicy Cours Saleya (zobacz mapę), czyli jeszcze w obrębie starego miasta, ale niedaleko Promenady Anglików. Tak na dobrą sprawę to są tam trzy targi – tradycyjny z owocami, rybami, mięsem, warzywami i pamiątkami (otwarty codziennie od godziny 6:00 do 17:00, a w niedzielę do 13:30.

City Break w Nicei, Foto Xiaomi Redmi Note 3

Także targ kwiatowy Marché aux Fleurs (od wtorku do soboty od godziny 8:00 do 14:00, a w niedzielę do 13:00).

City Break w Nicei, Foto Xiaomi Redmi Note 3

W poniedziałki jest tu targ antyków staroci. Ceny są tu zróżnicowane, ale raczej nastawione na turystów, czyli stosunkowo wysokie.

Transport w Nicei

Z Polski do Nicei najwygodniej dostać się samolotem. Z Warszawy lata tu między innymi Wizz Air, z którego to usług skorzystaliśmy.

Z lotniska do centrum Nicei możemy dojechać w następujący sposób:

 • autobusem pośpiesznym 98 oraz 99. Bilet lotniskowy AERO kosztuje 6 euro, a go kupić można w kasie na przystanku autobusowym, który znajduje się obok Terminalu 1 (wyjście A0). Tam też znajduje się przystanek autobusowy. Autobus 98 dojeżdża w okolice Placu Garibaldiego i starego miasta w Nicei, natomiast autobus 99 zabierze Cię na dworzec kolejowy w Nicei (dalej można dojechać wszędzie innymi autobusami, pociągami czy też tramwajem.
 • zwykłym autobusem miejskim za 1,5 euro. Bilet SOLO można kupić bezpośrednio u kierowcy, a przystanek znajduje się przy głównej drodze w odległości ok. 100 m od Terminala 1. Do centrum miasta dojeżdżają stąd autobusy numer 23, 52 i 59. Polecam ten sposób lokomocji, gdyż jest dużo tańszy od autobusu pośpiesznego, a jedzie dłużej dosłownie kilka minut. Jeśli lubimy jednak wygodę – w „ekspresach” będzie więcej miejsca na bagaże.

Wkrótce – mam nadzieję – będzie można również do centrum miasta dotrzeć tramwajem, który jest w trakcie budowy. Przystanek ma być tuż przy terminalu lotniskowym. Z nicejskiego lotniska odjeżdżają rónież autobusy w różnych kierunkach Francji oraz hotelowe shuttlebusy, czy też Uber.

Rodzaje biletów komunikacji miejskiej:

 • SOLO (przesiadkowy, łączna podróż do 74 minut) – 1,50 EUR
 • MULTI (10 przejazdów) – 10 EUR
 • bilet dobowy – 5 EUR (na wszystkie linie oprócz pośpiesznych)
 • bilet tygodniowy – 15 EUR (na wszystkie linie oprócz pośpiesznych)
 • AERO – na autobusy ekspresowe kursujące na trasie Nicea – Lotnisko – 6 EUR

Sam skorzystałem z biletu dobowego i bardzo dobrze na tym wyszedłem. Kilka przejazdów jednego dnia i już się zwraca.

Do planowania lokalnych podróży warto sprawdzić aplikację na Androida Transit: Real-Time Transit App, która dostępna jest pod następującym adresem.

Komunikacja autokarowa zamiejscowa

Z Nicei w bardzo prosty sposób można dojechać autokarem do okolicznych miejscowości. Koszt biletu zamiejscowego to 1,50 EUR.

Przykładowe trasy:

 • 116 La Trubie – ta trasa przydaje się w szczególności, dgy chcemy pojechać na punkt widokowy o nazwie Głowa Psa, który już dla Was opisałem w tym wpisie.
 • 100 Monako
 • 200 Cannes

Kolej

Pisząc o transporcie w Nicei i regionie nie sposób jest nie wymienić kolei. To bardzo popularny i jeden z szybszych środków lokomocji. Przykładowe ceny biletów z Nicei:

 • Cannes: € 7,20
 • Monaco Monte-Carlo: € 4,10
 • Villefranche-sur-Mer: € 1,90
 • Menton: € 5,50
 • Antibes: € 4,80

Jak widzicie ceny biletów kolejowych są droższe niż autobusowych, ale czasem warto dodać kilka EUR więcej, a trafić na miejsce dużo szybciej. Chociaż koleje francuskie SNCF mają to do siebie, że lubią się spóźniać. Na szczęście podczas naszej podróży do Cannes czy też z Monaco do Nicei obyło się bez większych niż studenckie spóźnień.

Karta turystyczna – French Riviera Pass

Podróżującym do Nicei, ale i nie tylko, polecam kartę French Riviera Pass. To nic innego jak popularna karta turystyczna, która funkcjonuje w wielu miastach w Europie i na całym świecie. W środku znajdziemy darmowe wejściówki do różnego rodzaju muzeów i lokalnych atrakcji, zniżki do restauracji, darmowe przepłynięcia promem w różnych lokalizacjach, wejściem do wielkiego oceanarium Marineland w Antibes.

City Break w Nicei

Z karty korzystaliśmy niejednokrotnie. Ostatniego dnia naszej wycieczki do Nicei skorzystaliśmy z przejazdu piętrowymi autobusami turystycznymi hop on, hop off. Koszt samego biletu autobusowego na cały dzień to aż 22 EUR. Z tą kartą jeden dzień przejazdów masz za darmo. I ten jeden dzień w sumie wystarczy, żeby zobaczyć wszystko co jest po tej trasie.

Co ciekawe wykupując taką kartę otrzymujesz w pakiecie całodobową wycieczkę autokarową z Nicei do m.in. do Saint Tropez, Monaco, Antibes, San Remo czy też do Gorges du Verdon (sam koszt takiej wycieczki to 48 EUR!).

Cena takiej karty na 3 dni to 56 EUR (wersja z wliczonym transportem z i na lotnisko do okolicznych miejscowości: Cagnes, Villefranche-sur-mer, St-Jean-Cap-Ferrat, Cap d’Ail, Beaulieu, Eze, St Martin Vésubie, Boréon – koszt 68 EUR). Jest jeszcze wersja jedno i dwudniowa.

Więcej o karcie turystycznej French Riviera Pass znajdziecie na stronie nicetourisme.com/the-french-riviera-pass

City Break w Nicei

Wybrane zdjęcia z trasy autobus hop on hop off

Trasa: Nicea – Villefranche-sur-Mer – Nice

Przy okazji zapraszam też do obejrzenia filmu z trasy. Nie jest on mojego autorstwa. Nagrał je Youtuber D&B TRAVELS.

Noclegi w Nicei

Osobiście nocowaliśmy w trzech hotelach w Nicei:

 • Mercure Nice Cap 3000 Aeroport, który czeka w kolejce do opisania – jego ofertę możecie sprawdzić na stronie AccorHotels.com. Położony jest w Saint Laurent du Var niedaleko lotniska (dostępny jest darmowy shuttlebus) oraz dużego centrum handlowego CAP 3000. 3 minuty spacerkiem od hotelu znajduje się bardzo szeroka plaża.
 • Holiday Inn Nice Saint Laurent du Var położony podobnie jak poprzednik w Saint Laurent du Var, ale nad samą plażą! Świeżo wyremontowana część pokoi. Cały opis wraz ze zdjęciami  znajdziecie w tym wpisie.
 • Novotel Nice Centre Vieux Nice, który czeka w kolejce do opisania – jego ofertę możecie sprawdzić na stronie AccorHotels.com. Hotel położony jest poza ścisłym turystycznym centrum. W okolicy znajdują się oczywiście sklepy i lokalne restauracje. Do tego niedaleko znajduje się przystanek tramwajowy oraz przystanek autobusowy Vauban, z którego odjeżdża autobus nr 116 do La Trubie i Głowy Psa. W bliskiej odległości znajduje się także dworzec autobusowy Gare Routière Nice Côte d’Azur.
 • Mercure Nice Centre Notre Dame – położony w samym centrum Nicei, tuż obok katedry Notre-Dame i dworca kolejowego. Jego recenzję z wieloma zdjęciami możecie przeczytać w tym wpisie.

Poza tymi hotelami w Nicei znajdują się tysiące innych miejsc noclegowych. Pełną ofertę możecie zobaczyć miedzy innymi na portalu Booking.com oraz GlobalHotels.eu.

Pełna galeria zdjęć

(Paweł Jakubowski, City Break w Nicei, powyższe zdjęcia wykonane są aparatem Nikon D750 i telefonem Xiaomi Redmi Note 3)

Comments

comments