13 listopada br. miałem przyjemność odwiedzić stolicę Finlandii – Helsinki. Loty na trasie Warszawa (Lotnisko Chopina, czy też potocznie mówiąc Okęcie)-Helsinki-Vantaa Airport-Warszawa odbyłem z linią lotniczą Finnair.
Lot na trasie Warszawa-Helsinki
36 godzin przed odlotem dostępna była odprawa online. Na lot do Helsinek w klasie ekonomicznej można było wybrać miejsce, w którym chcemy usiąść. Żeby być pewnym rezerwacji tego miejsca trzeba było zapłacić 8 euro. Jako, że wracałem tego samego dnia od razu dokonałem odprawy online tym razem w klasie biznes. Tutaj oczywiście rezerwacja gwarantowanego miejsca jest darmowa.
Na lotnisko do Warszawy pojechałem jednak bez kart pokładowych – zapomniałem je zabrać z domu. Udałem się więc do jednego z dwóch czynnych stanowisk typu checkin Finnaira po swoją kartę. Tutaj miła niespodzianka, gdyż dostałem od razu kartę na lot powrotny. Sprawdziłem też, czy można samemu wydrukować taką kartę w automacie. Nie było z tym żadnych problemów.
Samolot typu Embraer 170 (znaki rejestracyjne OH-LEI) przyleciał punktualnie i również punktualnie zaczął się boarding poprzez rękaw (nasz lot nosił oznaczenia AY2742). Samolot ten należał do linii lotniczej Flybe Nordic, która wykonuje niektóre loty na trasach europejskich dla Finnair.
Załoga przywitała wszystkich z uśmiechem na twarzy. Od razu zająłem miejsce 8A, czyli to które wcześniej wybrałem. Oczywiście przy oknie. Obłożenie gołym okiem oceniam na 65-70% zajętych miejsc.
Po zamknięciu drzwi stewardessy sprawdziły pasy, przedstawiły instrukcję bezpieczeństwa w razie niepożądanych zdarzeń. Następnie kołowanie na pas startowy i start z pasa 33.
Gdy osiągnęliśmy wysokość przelotową zaczął się serwis pokładowy. Darmowe napoje plus płatne posiłki w klasie ekonomicznej. Poniżej menu wraz z cenami.
Niektórzy kilkakrotnie kupowali alkohol.
Sam lot był bardzo gładki, spokojny i upłynął bardzo szybko. Wkrótce rozpoczęliśmy zniżanie do Helsinek.
Następnie wylądowaliśmy dokładnie po półtorej godzinie lotu. Po dojechaniu na swoje miejsce postoju załoga samolotu podziękowała za wspólny lot.
Po chwili przyjechał autobus, który zawiózł nas do terminalu.
Lotnisko Helsinki-Vantaa
Pierwsze co może się rzucać w oczy to oznaczenia dla pasażerów, którzy tylko się przesiadają na lotnisku w Helsinkach oraz tablica świetlna z aktualnymi odlotami i numerami gate'ów. Na pewno jest to bardzo pomocne przy dużym ruchu transferowym.
Jako, że swój lot powrotny do Warszawy miałem o godzinie 17.20, miałem dużo czasu na zwiedzenie całego lotniska. Sklepami z restauracjami, barami, kawiarniami, sklepami wygląda imponująco. Na całym lotnisku można zauważyć skandynawskie akcenty – dużo odcieni bieli i drewna.
W strefie odlotów Schengen, na pierwszym piętrze znajduje się salon Finnair Longue, w którym w godzinach południowych panuje duży spokój.
Miałem przyjemność odwiedzić go również w godzinach popołudniowych, kiedy to było bardzo ciężko znaleźć wolne miejsce. Piękne i wygodne fotele, poduszki firmy Marimekko, smaczne jedzenie i bardzo dobry widok za oknem – tak w kilku słowach można scharakteryzować to miejsce.
Na całym lotnisku jest dostępny darmowy dostęp do internetu poprzez WiFi. Wystarczy zeskanować sieć i wybrać hotspota o nazwie „Free WI-FI- Helsinki Airport”. To 100mbitowe połączenie, które działa naprawdę bardzo sprawnie.
Dodatkowo Lotnisko w Helsinkach może pochwalić się nowatorskim, pierwszym na świecie rozwiązaniem bezprzewodowego ładowania telefonów komórkowych. Jeżeli znajdziecie biało-czerwoną naklejkę z napisem Powerkiss to jest właśnie to miejsce gdzie można skorzystać z tej bardzo ciekawej metody ładowania.
Wystarczy wypożyczyć lub kupić w najbliżej kawiarni specjalny odbiornik do ładowania i gotowe. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Kto z nas nie szukał kiedyś gniazdek z prądem na lotnisku lub zapomniał ładowarki?
Jeżeli zapomnieliście swojego laptopa lub telefonu a chcecie skorzystać z internetu możecie skorzystać z oferty „eService Bar”, który to zlokalizowany jest przy bramce numer 20. Są tam komputery z dostępem do internetu. Można zapłacić bez problemu kartą kredytową. Można także wykupić karty dostępowe do internetu w pobliskiej kawiarni Go!Café.
Kolejną ciekawostką, którą zauważyłem na lotnisku w Helsinkach jest miejsce nazwane jako Book Swap. Jest to miejsce w którym podróżni mogą zostawić swoją przeczytaną książkę, a zabrać w podróż inną. Nie ważne, czy to nowa, czy też stara książka. Zauważyłem, że były tam książki w języku fińskim, angielskim, niemieckim, chińskim i japońskim. Na książkę można nakleić specjalną etykietę i napisać, skąd przywieźliśmy daną książkę. Pomysł na Book Swap został zaczerpnięty dzięki programowi Quality Hunters 2 zorganizowanym przez operatora lotniska Finavia oraz Finnair.
Wracając ponownie do hali odlotów możemy zobaczyć sklep marki Angry Birds…
… oraz wiele innych ciekawych sklepów, w tym. na przykład firmy Marimekko, która to niedawno nawiązała współpracę z Finnair. Marimekko to fińska marka, założona w 1951r., która zajmuje się produkcją odzieży i artykułów użytkowych według własnego wzornictwa.
W jednym ze sklepów Finnair zaprasza na zakupy świąteczne.
Jako, że lotnisko w Helsinkach bardzo dobrze spełnia rolę lotniska tranzytowego możemy spotkać mimo pory poza szczytem grupy Azjatów. Dalej widzimy przejście do bramek w strefie Non-Schengen. Minimalny czas potrzebny na przesiadkę na lotnisku w Helsinkach to tylko 35 minut.
Pasażerom, którzy mają wątpliwości pomoże punkt transferowy. Można tam uzyskać odpowiedź na nurtujące nas pytania lub wydrukować kartę pokładową.
Obok punktu tranzytowego znajduje się salonik Almost@Home lounge, w którym można np. zjeść i odpocząć przed kolejnym lotem. Wejście na trzy godziny do saloniku jest oczywiście płatne i kosztuje 45 euro za osobę lub 15 tysięcy punktów w programie Finnair Plus. Dzieci do lat 2 mają bezpłatny wstęp. Godziny otwarcia: 6.30–19.30. Więcej na temat tego miejsca przeczytacie na stronie SSP Finland.
W tej samej strefie w terminalu T2 znajduje się całoroczny sklep „świętego Mikołaja”…
… oraz sklep z elektroniką, prasą i inne.
Na środku holu stoi duże stoisko programu partnerskiego Finnair Plus. Możemy tam zapisać się w programie oraz dowiedzieć się wszystkiego na jego temat. W tym roku obchodzona jest 20 rocznica jego powstania. Więcej informacji nt. programu Finnair Plus przeczytanie na stronie przewoźnika. Dodatkowo, z okazji 20-lecia programu Finnair Plus rozlosowane zostanie 60 000 punktów premiowych pomiędzy wszystkich klientów, którzy kupią bilety na loty liniami Finnair w listopadzie 2012 r. Losowanie nagród odbędzie się na koniec miesiąca. Punkty zostaną dodane do konta zwycięzcy na początku grudnia. Aby wziąć udział w konkursie, należy dokonać rejestracji na tej stronie przed 30 listopada 2012 r.
Tuż obok rozdawany jest bezpłatny magazyn Via Helsinki.
Wszyscy Ci, którzy nie chcą wydawać dodatkowych pieniędzy na wypoczynek w salonikach mogą położyć się w poczekalni przy bramkach na specjalnie przygotowanych leżakach – na zdjęciu po prawo.
W tej samej strefie, czyli Non-Schengen oznaczenia są również w azjatyckich językach.
Tuż obok widnieje wielka podświetlana reklama nowego połączenia do Azji, a konkretnie do chińskiego miasta Chongqing. Pierwsze loty odbyły się w maju br.
Kolejnym punktem, na który zdecydowanie warto zwrócić uwagę jest salon Finnair Longue w strefie Non-Schengen. Znajduje się on na piętrze między 36, a 37 bramką i otwarty jest w godzinach 06:00-24:00. Jest bezpłatny dla członków Finnair Plus Platinum, Finnair Plus Gold , Finnair Plus Silver oraz dla pasażerów klasy biznes. Pozostali pasażerowie mogą wejść za opłatą 45 euro. Jest bardzo przestronny i ma zdecydowanie więcej miejsca niż salon w strefie Schengen.
Jest tutaj także 6 pryszniców w zamykanych kabinach, z których mogą skorzystać pasażerowie.
Należy także wspomnieć o bogatym wyborze jedzenia i alkoholi.
Naczynia są oczywiście wyprodukowane przez firmę Marimekko.
Dla pozostałych pasażerów lotnisko przygotowało bezpłatną opcję odpoczynku przy komputerze, czyli salon Suvanto, który posiada 6 miejsc. Możemy tutaj odpocząć w bardzo wygodnym fotelu i skorzystać z darmowego internetu bezprzewodowego oraz doładować bezprzewodowo swój telefon. Jest to swojego rodzaju nowość, gdyż powstał on w tym roku przy okazji ogłoszenia Helsinek Stolicą Światowego Designu 2012 (World Design Capital Helsinki 2012).
Przed wyjściem do hali przylotów musimy odebrać swój nadany bagaż. Oczywiście wszystko jest dobrze oznakowane.
Przed swoim lotem powrotnym miałem jeszcze czas na odwiedzenie tarasu widokowego, który mieści się w poza terminalem, na szóstej kondygnacji.
Widoki z tarasu mogą zainteresować każdego fana lotnictwa. Z tego miejsca bez problemu można robić zdjęcia, lecz potrzebny jest obiektyw powyżej 200mm. Poniżej zamieszczamy zdjęcia z widokiem z tego właśnie tarasu.
Z tarasu widokowego mamy również możliwość zobaczenia terminalu z góry oraz oczywiście całego parkingu.
W tle widzimy autobus Finnair'a, którym możemy pojechać do centrum Helsinek. Przejazd kosztuje 6,20 euro i zajmuje ok. 30 minut. Więcej informacji na temat tego połączenia oraz rozkład jazdy autobusów znajdziecie na stronie: Finnair City Bus Timetable.
Tuż przed wejściem do terminalu znajduje się przystanek autobusowy.
Po wejściu do terminalu widzimy dużą tablicę z aktualną informacją o odlotach.
Na hali znajdują się liczne automaty do odprawy.
O tej porze na lotnisku możemy spotkać dużo Azjatów.
Na hali odlotów znajduje się też dużo stanowisk „Bag Drop”, czyli do nadania bagażu rejestrowanego.
Na górnej kondygnacji znajdziemy restaurację.
Widok z góry na halę odlotów.
Lot powrotny na trasie Helsinki-Warszawa
Odprawy online dokonałem już w domu, a kartę pokładową miałem wydrukowaną na lotnisku w Warszawie, więc poszedłem od razu do kontroli bezpieczeństwa. Są dwie kolejki – jedna dla pasażerów klasy biznes, druga dla pozostałych pasażerów. Na tym odcinku miałem zarezerwowany bilet w klasie biznes, więc kontrola bezpieczeństwa z uwagi na znikomą kolejkę przebiegła bardzo szybko.
Bramka, z której mieliśmy wchodzić do samolotu miała numer 30.
Boarding nastąpił, podobnie jak w locie do Helsinek o czasie. Samolot, którym mieliśmy lecieć to większy niż wcześniej Embraer 190 o znakach rejestracyjnych OH-LKG. Był to również lot (AY2743) operowany przez Flybe.
Załoga również przywitała pasażerów z uśmiechem na twarzy. Moje zarezerwowane miejsce 2A było oczywiście wolne.Poniżej widok z okna.
Po jego zajęciu stewardessa przyniosła prasę.
Po wystartowaniu mogliśmy podziwiać pięknie oświetlone miasto Vantaa.
Po osiągnięciu wysokości przelotowej rozpoczął się serwis pokładowy. Gorący posiłek, bułka, deser plus zimne oraz ciepłe napoje do wyboru – zarówno alkoholowe i bezalkoholowe.
Podczas lotu mięliśmy trochę turbulencji, o czym wcześniej informował kapitan. Po wylądowaniu pasażerowie wyszli z samolotu na płytę lotniska i weszli do podstawionego autobusu, który zawiózł nas do terminalu. Jeszcze przed wyjściem stewardessa dziękowała za wspólny lot.
Zachęcam wszystkich do obejrzenia całej galerii zdjęć z tego wyjazdu.
Paweł Jakubowski www.lubiepodroze.eu, sky-watcher.pl
3 komentarze