Mercure Wrocław Centrum: pierwszy w Polsce Food Waste Hackathon już za nami!

Orbis i AccorHotels są liderem w branży hotelowej w zakresie przeciwdziałania marnowaniu żywności. Od ponad roku Spółka intensywnie ogranicza marnowanie żywności w swoich hotelach, prowadzi też szeroko zakrojoną akcję edukacyjną zarówno wśród pracowników firmy, gości hotelowych jaki i wśród lokalnych społeczności i partnerów biznesowych. W dniach 17-19 listopada w hotelu Mercure Wrocław Centrum odbył się pierwszy w Polsce hackathon podejmujący problem marnotrawienia żywności w hotelach. Specjaliści IT, eksperci ds. odpadów żywności, aktywiści społeczni oraz eksperci gastronomii próbowali odpowiedzieć na cztery podstawowe pytania: Jak technologia może pomóc hotelom zmniejszyć skalę zjawiska marnowania jedzenia? Jak możemy wspierać system kompostowania odpadów organicznych w gospodarstwach domowych? Jak możemy pomóc polskim bankom żywności zapobiegać marnowaniu coraz większej ilości żywności i jak efektywnie przekazywać ją potrzebującym? Jak aplikacje mobilne mogą przyczynić się do zmniejszenia problemu marnotrawienia jedzenia w domach?

„Od ponad roku hotele Grupy Orbis i AccorHotels w Europie Wschodniej prowadzą kompleksowy program walki z marnotrawstwem żywności nie tylko dlatego, że marnowanie pożywienia jest niemoralne ze społecznego punktu widzenia ale także dlatego, że w grę wchodzi również marża w segmencie F&B. Naszym celem jest zmniejszenie ilości odpadów żywnościowych w hotelach o 30% do 2020 roku ale też tworzenie innowacyjnych narzędzi i programów ułatwiających jego realizację we współpracy z partnerami i lokalnymi społecznościami. Jesteśmy otwarci na takie inicjatywy jak wrocławski Food Waste Hackathon.” – tłumaczy Iwona Janosiewicz, dyrektor hotelu Mercure Wrocław Centrum.

Spojrzenie z bliska

Serię trwających trzy dni wydarzeń, rozpoczęła prelekcja na temat zjawiska marnowania żywności w Polsce i na świecie, podczas której przybliżona została również idea samego hackathonu, który polega na pracy w małych grupach, w określonym przedziale czasowym, z użyciem dostępnych technologii w celu rozwiązania problemów takich jak na przykład marnowanie jedzenia.

Marnowanie – rozwiązanie

W kolejnych dniach uczestnicy brali udział w burzy mózgów poświęconej znalezieniu rozwiązań dla postawionych przed nimi problemów. Mieli też okazję skonsultować się z ekspertami w dziedzinie budowania aplikacji, dynamiki grupy, zarządzania pomysłami czy z prawnymi aspektami „food waste and biowest”. Z ich pomocą, pracujący nad projektami poszukiwali kreatywnych rozwiązań dla postawionych problemów.

Bilety lotnicze w bardzo dobrych cenach kupicie na Skyscanner.pl | Flipo.pl | tripsta.pl

Centralną częścią wydarzenia była prezentacja pomysłów przed czteroosobowym jury w składzie: Katarzyna Błachowicz (Abrys), Jacek Banel (Solvena), Ewelina Jabłońska-Gryżenia (AmRest) oraz Iwona Janosiewicz – dyrektor hotelu Mercure Wrocław Centrum. Uczestnicy przygotowali cztery aplikacje. Zwycięski projekt dotyczył prowadzenia domowego kompostownika przy współpracy z gminami. Grupa przygotowała interaktywną stronę internetową, której zadaniem jest przybliżanie zasad kompostowania w możliwie najbardziej przystępnej formie. Dzięki wsparciu firmy Solvena inicjatywa ma szansę wkrótce zostać wdrożona poprzez wprowadzenie autorskiego oprogramowania w obszarze gospodarki odpadami przez gminę.

Partnerami pierwszego w Polsce wrocławskiego Food Waste Hackaton była Grupa Hotelowa Orbis, Banki Żywności we Wrocławiu, Foodsharing Wrocław, ABRYS, SOLVENA oraz AmRest. Wydarzenie było częścią międzynarodowego projektu Interreg STREFOWA.

(Informacja prasowa)

Comments

comments

last_minut_wezyr Image Banner 468 x 60