Litwa zaprasza zimą

Zima na Litwie zazwyczaj trwa dłużej niż u nas, zaś śnieg nie należy do rzadkości. Zimowe wyjazdy na Litwę mogą dostarczyć wielu wrażeń, nie tylko dla szukających malowniczych zimowych scenerii, czystego mroźnego powietrza i odpoczynku z dala od miast, ale i dla miłośników dobrej zabawy. W zbliżające się zimowe ferie szkolne warto odwiedzić Litwę. Blisko, ceny przystępne, pyszne jedzenie, a śnieg raczej zapewniony.

litwa

Amatorzy narciarskich tras biegowych znajdą tereny wspaniale przygotowane w wielu rejonach Litwy. Ignalina na skraju Puszczy Łabonarskiej i Auksztockiego Parku Narodowego jest miejscowością znaną ze sportów zimowych. Śnieg pojawia się tu wcześnie i zalega dość długo. Tu właśnie trenują litewscy sportowcy (Litewskie Centrum Sportów Zimowych). Trasy zjazdowe i biegowe są dobrze utrzymane, wyposażone w wyciągi narciarskie i wypożyczalnie sprzętu sportowego. Okoliczne rezerwaty przyrody i 14 parków regionalnych zapewniają czyste powietrze, spokój i ciszę. Należy dodać, że Ignalina jest jednym z 4 terenów uzdrowiskowych Litwy, podobnie jak Onikszty, gdzie znajduje się całoroczny tor saneczkowy. Miejscem, gdzie można uprawiać sporty zimowe przez cały rok są Druskienniki. W Snow Arena zajmującym pow. 8 ha działają 3 trasy narciarskie. Śnieg „pada” tam przez cały rok dzięki automatycznemu systemowi naśnieżania. Narciarze mają do dyspozycji szwajcarskie wyciągi – 4-osobowy krzesełkowy, orczykowy i taśmowy. Wykwalifikowani instruktorzy narciarscy pomogą osiągnąć formę. Dzieci zapewne ucieszy zawsze czynna górka saneczkowa. Warto dodać, że do wytwarzania śniegu nie używa się środków chemicznych, czyli ośrodek jest przyjazny środowisku. Snow Arena jest pierwszym tego typu obiektem w krajach bałtyckich. Będąc w samym Wilnie można udać się na Wzgórze Laimis (Liepkalnis) na Lipówce. Wzgórze jest najwyższym punktem stolicy Litwy i zostało jeszcze dodatkowo podwyższone o 16 m dzięki staraniom Laimisa Janutenasa. W granicach stolicy, ewenement na skalę światową, można więc pojeździć na nartach zarówno biegowych jak i zjazdowych oraz snowboardzie. Przy ośrodku narciarskim działa wypożyczalnia sprzętu sportowego, zaś oświetlone trasy są czynne do późnych godzin wieczornych – do 23.00 od poniedziałku do piątku, do północy w soboty oraz do 22.00 w niedziele.

Bojery, to sport bardzo popularny na Litwie w okresie zimowym. Oprócz jezior można go uprawiać na zamarzniętym Zalewie Kurońskim. Trasę o dłg. 32 km. kończy Przylądek Vente (Ventes ragas) ze stacją ornitologiczną, latarnią morską i hotelem z restauracją specjalizującą się w daniach rybnych. Tak więc, po zdrowym wysiłku można smacznie i zdrowo zjeść w nadmorskich restauracjach, gdzie oprócz ryb serwowane są potrawy kuchni regionalnych i międzynarodowej.

Loty balonem na ogrzane powietrze są kolejną atrakcją turystyczną Litwy dostępną przez cały rok. Widok z lotu ptaka miast w zimowej scenerii, ośnieżonych lasów i pól, czy zamarzniętej Mierzei Kurońskiej zapewne pozostawi niezapomniane wrażenia. Szeroka panorama Wilna, Kowna, Troków, Olity, Zalewu Kurońskiego oraz innych miejsc zachęca do skorzystania z oferty firm baloniarskich („Oro balionai” i Klub Balonowy „Audenis”). Warto zauważyć, że Wilno jest jedną z trzech stolic europejskich, gdzie takie loty są dozwolone!

Zazwyczaj mroźna i śnieżna zima litewska nie pozwala na organizowanie wielu imprez pod gołym niebem. Do nielicznych należy coroczny rajd zimowy „Halls Winter Rally” W tym roku w międzynarodowym rajdzie odbywającym się 30 stycznia biorą udział dwie załogi z Polski, którym można kibicować wzdłuż pięknych, zaśnieżonych tras. Położenie geograficzne rejonu uciańskiego, gdzie ma się odbyć rajd, daje nadzieję na spotkanie ze śniegiem, który w ostatnich czasach zaczyna być w Polsce rzadkością. Piękne krajobrazy i emocje związane z wrażeniami z rajdu, zwłaszcza na pełnych wyzwań odcinkach specjalnych to nie wszystkie atrakcje okolic Uciany. Należy pamiętać, że w powiecie uciańskim znajduje się jeden z 4 parków narodowych Litwy – Auksztocki Park Narodowy. Dla miłośników dobrego piwa ważną informacją jest to, że w mieście znajduje się znany browar Utenos Alus, zaś okolice Uciany uważane są za zagłębie piwne. Dodatkowo Litwa słynie z dobrego jedzenia i jedynych w swoim rodzaju piwnych zakąsek. Po emocjach związanych z podziwianiem uczestników Halls Winter Rally 2015 można ogrzać się i odprężyć przy dobrym piwie i pysznym jedzeniu.

W pierwszą sobotę lutego odbywa się tradycyjny wyścig kłusaków w Dusiatach (rej. jezioroski). Zawody odbywające się od ponad 100 lat, początkowo po zamarzniętym jeziorze Sarty (Sartai), o najdłuższej linii brzegowej wśród litewskich jezior (79 km), ze względów bezpieczeństwa odbywają się teraz na hipodromie zlokalizowanym na brzegu jeziora. Z wyścigiem związana jest romantyczna legenda, według której dwóch pierwszych rywali walczyło o rękę pięknej dziewczyny. Popularnemu wyścigowi towarzyszy jarmark wyrobów ludowych, podawane są tradycyjne potrawy litewskie, a czas umilają kapele muzyczne. Jeziorosy, w których rejonie znajdują się Dusiaty są uznanym terenem uzdrowiskowym Litwy.

Inną ważną imprezą zimową jest święto stynki w Połądze. Stynka to mała rybka słodko- i słonowodna o niezwykłym zapachu świeżego ogórka! Podaje się ją w nadmorskich restauracjach i barach, a corocznie w lutym urządzany jest jej festiwal w Połądze, co oznacza, że wszyscy wokoło jedzą stynkę przyrządzaną na różne sposoby – smażoną, wędzoną, marynowaną i jak kto sobie życzy. W dniu „Połądzkiej stynki”, w tym roku odbywającym się 14 lutego, nad Połągą unosi się zapach świeżego ogórka, a mieszkańcy i przyjezdni mogą najeść się do syta tej niezwykłej, smacznej rybki.

Na Litwie działają 4 uzdrowiska (Druskienniki, Birsztany, Połąga i Nerynga) oraz również 4 tereny uzdrowiskowe, wszystkie zlokalizowane na wschodzie kraju (Onikszty, Ignalina, Troki i Jeziorosy). W sąsiedztwie wielu ośrodków SPA znajdują się tereny, gdzie można oddać się zimowym szaleństwom (m.in. wspomniana Ignalina, Onikszty, Druskienniki, Połąga, Jeziorosy). Warto wiedzieć, że wiele ośrodków SPA oferuje pobyty połączone z zabiegami leczniczymi i upiększającymi w słynnych litewskich łaźniach. Tradycyjne łaźnie znajdziemy również w wielu gospodarstwach agroturystycznych popularnych na całej Litwie. Pobyt w łaźni po szaleństwach zimowych sportów jest świetnym relaksem. Dla dorosłych naturystów Akvapark w Druskiennikach organizuje Wieczory Nagusów – najbliższe spotkanie to wieczór 30 stycznia oraz 27 lutego. W godz. 19.00-23.00 goście w „strojach organizacyjnych” mogą korzystać z łaźni. Dla częstych bywalców oferowane są zniżki.

Warto pamiętać, że od 1 stycznia 2015 obowiązującą walutą Litwy jest euro. Posiadacze litów mogą wymieniać je bezpłatnie, bez limitu czasowego i bez ograniczeń kwotowych w Banku Litwy, a także w bankach komercyjnych i na poczcie do końca czerwca 2015.

(Informacja prasowa)

Comments

comments