Litwa jako polecany kierunek wyjazdów turystycznych

W ostatnich latach Litwa cieszy się coraz większym zainteresowaniem pism i portali turystycznych. Kraj rekomendowany jest zarówno dla turystów chcących spędzić czas wśród natury, miłośników zabytków, szukających odprężenia w litewskich spa oraz zdrowia w historycznych uzdrowiskach, jak i poszukujących dobrej i niedrogiej rozrywki.

litwa_2015

W końcu 2014 Lonely Planet zamieścił ranking najciekawszych miejsc na świecie polecanych do odwiedzenia w 2015. Litwa znalazła się na wysokim 3 miejscu, zaraz po Singapurze i Namibii. Według Lonely Planet szczególną uwagę turyści powinni zwrócić na takie atrakcje turystyczne Litwy jak niezwykła Mierzeja Kurońska i Wilno z jego cudowną architekturą i położeniem. Mierzeja Kurońska polecana jest również przez portal Podroze.onet.pl jako jedno z miejsc, gdzie warto wybrać się na tegoroczną majówkę.

Wilno, stolica Litwy, było już wielokrotnie wcześniej rekomendowane jako miejsce niezwykle ciekawe i warte odwiedzenia. Dziennikarze Business Insider specjalizujący się w podróżach, sklasyfikowali w kwietniu 2014 Wilno na drugim miejscu wśród najciekawszych kierunków wyjazdów turystycznych. W 2014, według The Huffington Post Travel, Wilno znalazło się w pierwszej dziesiątce kierunków polecanych dla backpackersów. Autorzy docenili historyczne walory miasta z jego starówką wpisaną na listę UNESCO, ale przede wszystkim położyli nacisk na współczesną, tętniącą życiem stolicę Litwy, w której w sposób łatwy (świetna komunikacja miejska) i niezbyt drogi można świetnie się zabawić w licznych klubach, kafejkach i dyskotekach oferujących rozrywkę na każdą kieszeń.

Wilno jest na świecie docenione jako miasto pełne czaru, ze starówką wpisaną na listę UNESCO. Warto przypomnieć, że w 2009 roku Wilno zostało obrane europejską stolicą kultury. Tytuł ten był w pełni zasłużony biorąc pod uwagę ilość zabytków znajdujących się w stolicy Litwy. Dla gości z Polski dodatkową wartość mają liczne polonica oraz ślady naszej wspólnej historii.

W tym roku, po raz kolejny, Ethical Traveler zamieścił listę 10 najbardziej etycznych kierunków na świecie (The World’s Ten Best Ethical Destinations – 2015. Litwa została sklasyfikowana na 4 miejscu za Wyspami Zielonego Przylądka, Chile i Dominikaną, a przed Mauritiusem, Palau i Samoa. W 2014 i 2013 Litwa również zajęła miejsce wśród 10 najbardziej etycznych krajów – plasując się odpowiednio na 7 i 6 miejscu. Autorzy rankingu za każdym razem biorą pod uwagę m.in. czystość środowiska naturalnego, możliwość uprawiania turystyki przyrodniczej i aktywnego wypoczynku oraz żywą tradycję kulturową kultywowaną przez miejscową ludność, chętną do współdziałania z odwiedzającymi kraj gośćmi. Brany jest też pod uwagę postęp, w stosunku do poprzedniego roku, w ochronie środowiska.

Około 130 km od Wilna i zaledwie 47 km od granicy znajdują się Druskienniki. Należą one do miejscowości idealnych na odpoczynek zarówno latem jak i zimą. Kurort nad Niemnem, o zdrowotnych właściwościach słonawych wód i borowiny z pobliskich torfowisk, uznany przez króla Poniatowskiego, cieszy się od 2014 prestiżową nagrodą World Spa & Wellness Awards. SPA Vilnius w Druskiennikach, należące do sieci Spa Vilnius, otrzymało tę prestiżową doroczną nagrodę podczas zeszłorocznej gali w Londynie. SPA w Druskiennikach zdobyło pierwsze miejsce wśród SPA z Europy Wschodniej w kategorii Destination Spa of the Year. Była to pierwsza nagroda tej rangi, jaką otrzymało litewskie SPA. Warto zaznaczyć, że teoria masażu opracowana w SPA w Druskiennikach zdobyła główną nagrodę podczas zeszłorocznych Otwartych Mistrzostw Baltic Spa w Kaliningradzie.

Kolejnym miejscem polecanym przez znawców turystyki jest Park Grutas, umieszczony przez przewodnik Lonely Planet „1000 Ultimate Experiences” na 4 miejscu listy najbardziej dziwnych parków świata. Jest to niezwykłe miejsce przypominające otoczony płotem, drutem kolczastymi i wieżyczkami strażników łagier sowiecki ze zbiorowiskiem pamiątek poprzedniej władzy. Park Grutas położony w sąsiedztwie Druskiennik i założony w 2001 przez osobę prywatną może być przykładem dla innych krajów post sowieckich, które borykają się z nadmiarem pamiątek z okresu socrealizmu. Większość rzeźb (w tym wiele monumentalnych) przedstawiających polityków radzieckich i postacie związane z LSRR, zdobiących przed laty litewskie place, ulice i urzędy znalazła się w tym parku tworząc ekspozycję plenerową. Wewnątrz budynków zgromadzone zostały obrazy, plakaty oraz materiały dźwiękowe, filmowe i fotograficzne.

Pragniemy poinformować, że od 2013 główne miejsca Litwy można oglądać na stronach Google Street View. Lista obiektów jest wciąż rozszerzana, a od zeszłego roku dostępne są również zdjęcia z wnętrz niektórych muzeów i obiektów zabytkowych, w tym również nie udostępnionych do zwiedzania.

Warto wiedzieć, że od niedawna można też na żywo oglądać obraz z 11 kamer rozmieszczonych w różnych miejscach Litwy pokazujących non stop Wilno, Kowno, Kłajpedę, Połągę, Neryngę, Druskienniki, Troki oraz widoki przyrody, w tym płynący Niemen. Zapraszamy do odwiedzania strony http://www.lietuvatavodelne.lt.

(Informacja prasowa)

Comments

comments