Wyprawa samochodem elektrycznym przez Afrykę, nowinki technologiczne w agroturystyce, zmiany jakie niesie ze sobą nowa ustawa o imprezach turystycznych oraz najciekawsze atrakcje Peru, Macedonii czy Mołdawii – to tylko część tematów poruszanych podczas rozpoczynających się już 23 listopada 25. Międzynarodowych Targów Turystycznych TT Warsaw.
TT Warsaw to jedne z największych targów turystycznych w Europie Środkowo-Wschodniej, organizowane nieprzerwanie od 1993 roku. W 25. edycji udział weźmie blisko 500 wystawców z ponad 50 krajów. Okazją do jubileuszowych podziękowań będzie oficjalna ceremonia otwarcia, która odbędzie się o godzinie 11 w Studio Teatrgaleria. Targi potrwają od 23 do 25 listopada w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie i będą czynne w godzinach 10 – 17, a wstęp na nie jest bezpłatny.
Tegoroczne TT Warsaw zapewnią odwiedzającym niezwykłą podróż dookoła świata. Wśród krajów reprezentowanych znajdą się m.in. wystawcy z Białorusi, Bułgarii, Macedonii, Hiszpanii, Malty, Mołdawii, Rumunii, Szwecji, Słowacji, Słowenii, Włoch czy Niemiec. Nie zabraknie reprezentantów z Bliskiego Wschodu: Turcji, Palestyny, Iranu czy Izraela. Grono krajów egzotycznych uzupełnią przedstawiciele z Filipin, Tajlandii, Indii, Kuby czy Sri Lanki.
Targi to prawdziwa gratka dla tych, którzy lubią podróżować zarówno w grupie, jak i tych, którzy wolą zwiedzać świat na własną rękę. To także okazja do poznania kultur innych krajów. Na stoiskach zaplanowane są pokazy taneczne, koncerty, degustacje egzotycznych i lokalnych potraw, a także liczne konkursy z ciekawymi nagrodami.
Luksusowe karaibskie hotele, balijskie wille, transylwańskie zamki, urocze pensjonaty z pięknymi widokami czy campingi w każdym zakątku Europy – to tylko część oferty noclegowej wystawców. Wśród uczestników TT Warsaw znajdą się też uzdrowiska termalne, sanatoria czy hotele spa.
Touroperatorzy z całego świata zaoferują wyjazdy szyte na miarę lub all inclusive, plażowanie na najpiękniejszych plażach oraz atrakcje dla aktywnych: wspinaczkę na Kaukazie, trekking w Alpach, jeździectwo na mongolskich stepach, nurkowanie w ciepłych wodach Pacyfiku, żeglarstwo po mazurskich jeziorach czy nawet loty na paralotni na Bałkanach.
Miłośnicy sportów zimowych z kolei odkryją na targach ofertę najlepszych ośrodków narciarskich i atrakcji zimowych m.in. największego wydarzenia zimowego w Pirenejach – Andora Snow Festiwal. Kolonie, zielone szkoły obozy językowe i sportowe to tylko cześć propozycji skierowanych do najmłodszych. Znajdą się w niej także aquaparki, lunaparki czy fanparki w Polsce i zagranicą, wśród nich słynny Legoland.
Po raz czwarty w historii imprezy, krajem partnerskim targów TT Warsaw została Polska. Gospodarzem narodowego stoiska będzie Polska Organizacja Turystyczna, która przygotowała wiele niespodzianek. Promowane będą, nagrodzone prestiżowymi Certyfikatami POT, najlepsze produkty turystyczne 2017 roku. Atrakcją będzie kino
w wirtualnej rzeczywistości, w którym odbędą się pokazy filmów promocyjnych, nakręconych w technologii 360 stopni. Krajową ofertę dopełnią stoiska regionów, miast, gmin i atrakcji turystycznych, co pozwoli znaleźć inspiracje nie tylko na weekendowe czy świąteczne wyjazdy, ale też dłuższe urlopy.
Targom towarzyszy bogaty, merytoryczny program spotkań, konferencji prasowych i debat. Pierwszego dnia o nowej ustawie o imprezach turystycznych i usługach powiązanych opowie prezes Polskiej Izby Turystyki, Paweł Niewiadomski. Na specjalnej debacie przedstawiciele największych na rynku biur podróży, organizacji branżowych oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki będą omawiać zmiany, jakie do funkcjonowania turystyki wyjazdowej wprowadza ta ustawa. Z kolei touroperatorów zainteresuje konferencja szkoleniowa „Promem po Bałtyku. Wycieczki do Petersburga, Norwegii, Finlandii, Szwecji oraz Estonii i Łotwy”.
W trakcie wydarzenia odbędą się także konferencje narodowych organizacji turystycznych. Przedstawiciele mołdawskiego sektora turystycznego przedstawią ofertę na kolejny rok i będą zachęcać polską branżę do nawiązania współpracy, a Dominikana zaprezentuje walory swego kraju i lokalną bazę hotelową. Pierwszy dzień targów zakończy prezentacja Macedonii.
Drugiego dnia targów Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zorganizuje seminarium dotyczące wykorzystania nowych technologii w promocji turystyki wiejskiej. Odbędzie się uroczyste posiedzenie Rady Naczelnej Polskiej Izby Turystyki, obecnej na TT Warsaw od pierwszej edycji. Swoją ofertę zaprezentuje biuro podróży Prima Holiday oraz wchodząca na polski rynek, linia lotnicza Ural Airlines. Z myślą o przedstawicielach branży MICE, zaplanowano z kolei debatę, która będzie dotyczyła współpracy z agencjami eventowymi.
Na szczególną uwagę zasługuje panel dyskusyjny „Czego potrzebuje polska turystyka?”. Na tytułowe pytanie będą starali się odpowiedzieć eksperci i praktycy z uczelni wyższych, Polskiej Izby Turystyki, Polskiej Organizacji Turystycznej, Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego oraz regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych. Najbardziej intrygujące miejsce na Ukrainie zostanie przedstawione podczas spotkania zatytułowanego: „Odkryj Czarnobyl”, a dotychczas mało znane na polskim rynku – Peru będzie zachęcało do przyjazdów do siebie podczas prezentacji. Piątkowy program merytoryczny zakończy konferencja Republiki Białorusi.
Trzeciego dnia odbędzie się zorganizowane przez ambasadę Turcji spotkanie z fotografem, dziennikarzem i podróżnikiem Krzysztofem Kobusem. Druga, kończąca targi prezentacja zatytułowana „Grondo bez wiz” będzie dotyczyła oferty turystycznej białoruskiego regionu grodzieńskiego, który do końca roku można odwiedzać, bez konieczności ubiegania się o wizę.
Piątek i sobota upłyną pod znakiem spotkań ze sławnymi podróżnikami, pisarzami, reporterami, fotografami oraz blogerami. Marek Kamiński opowie o swoich wyprawach, nie tylko tych na biegun północy czy południowy. Arkady Paweł Fiedler przedstawi szczegóły swojej następnej afrykańskiej wyprawy, a Beata i Paweł Pomykalscy zaprezentują nieodkryte miejsca krajów bałkańskich.
Dużo miejsca zostanie poświęcone Skanii. Cezary Szproch przedstawi podróż kamperem przez ten szwedzki region, Anna Jackowska zrelacjonuje swoją wyprawę motocyklową po tamtejszych drogach. O tropieniu filmowych wątków z tego zakątka Skandynawii opowie pisarz Robert „Robb” Maciąg, a kulinarna blogerka Monika Dunajska przybliży smaki Szwecji.
Nie tylko Skandynawia będzie tematem spotkań z podróżnikami. Piotr Malczewski podzieli się swoimi przeżyciami z nad Bajkału, które określa mianem carstwa lodu. Pisarz Piotr Milewski zaprezentuje Półwysep Shimokita, uchodzący za wejście do buddyjskiego piekła. Fotograf Jakub Rybicki przestawi zdjęcia z podróży do Azji Centralnej, natomiast Arun Milcarz przybliży uroki rosyjskiej Buriacji. Z kolei fotograf i dziennikarz, Krzysztof Kobus, opowie i pokaże zdjęcia szerzej nieznanych zakątków Turcji.
Tradycyjnie targom towarzyszą konkursy dla wystawców. W plebiscycie „Homo Turisticus” Jury wybierze najbardziej oryginalne i profesjonalne stoisko targowe. Z kolei w konkursie „Fair Play Turystyki Polskiej o Kryształowy Globus” organizowanym przez MT Targi Polska i Polską Izbą Turystyki nagrodzony zostanie polski organizator turystyki, którego cechuje wysoka jakość usług, przejrzystość i zgodność działalności z przepisami.
Patronat honorowy nad targami objęli: Witold Bańka, Minister Sportu i Turystyki; Krzysztof Jurgiel, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi; Ireneusz Raś, Przewodniczący Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki; dr Robert Andrzejczyk, Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej; Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego; Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent M. St. Warszawy oraz Paweł Niewiadomski, Prezes Polskiej Izby Turystyki.
Wstęp na 25. Targi Turystyczne TT Warsaw jest bezpłatny. Wymagana jest jedynie rejestracja, której można dokonać online. Pierwszy dzień targów tradycyjnie zarezerwowano na spotkania biznesowe, pozostałe dwa dni – piątek i sobota otwarte są dla wszystkich zwiedzających. Więcej informacji oraz formularz rejestracyjny znajduje się na stronie ttwarsaw.pl.
(Informacja prasowa)
0 komentarzy