Pierwszy „polski” Boeing 787 Dreamliner SP-LRA wylądował na Lotnisku Chopina w Warszawie

Dzisiaj o godz. 10.51 czasu polskiego pierwszy Dreamliner we flocie LOT-u wylądował na Lotnisku Chopina w Warszawie.  Polski przewoźnik jest pierwszą linią lotniczą w Europie, która będzie miała w swojej flocie ten najnowocześniejszy samolot pasażerski świata.

Dreamliner zanim dotknął warszawskiego pasa startowego wykonał nad lotniskiem niski przelot czyli tzw. low pass. Samolot pilotowało czterech kapitanów LOT-u: Jerzy Makula, Marian Wieczorek, Jarosław Zimmer i Krzysztof Lenartowicz przy wsparciu dwóch amerykańskich instruktorów z Boeinga.

Samolot został powitany tradycyjnym salutem wodnym na warszawskim lotnisku.

Poniżej publikujemy oficjalną publikację prasową Boeinga:

Boeing i PLL LOT świętowały pierwszą dostawę Boeinga 787 Dreamliner. Polski przewoźnik jest pierwszą linią lotniczą w Europie, która otrzymała 787.

Wysocy rangą przedstawiciele LOTu i Boeinga, w towarzystwie polskich i amerykańskich oficjeli, celebrowali to historyczne wydarzenie w Centrum Future of Flight Aviation w Mukilteo, w stanie Waszyngton, niedaleko fabryki w Everett, w której odbywa się montaż końcowy modelu 787.

„Jest to historyczna chwila dla LOTu,” powiedział Marcin Piróg, Prezes PLL LOT. „Jestem przekonany, że włączenie Dreamlinera do floty jednej z najstarszych linii lotniczych na świecie to ważne osiągnięcie, które rozpocznie nową erę dla europejskiego lotnictwa. Uważam, że ten najnowocześniejszy samolot pasażerski świata otwiera bardzo ekscytujący rozdział historii dla LOTu.”

LOT będzie latać Dreamlinerem na krótkich trasach europejskich w grudniu, a do obsługi tras dalekiego zasięgu zostanie włączony w styczniu 2013 r., kiedy to pierwszy raz pokona trasę Warszawa – Chicago. LOT będzie także latać Dreamlinerem między Warszawą a Nowym Jorkkiem, Toronto oraz Pekinem.

„Przekazanie 787 LOTowi to ważny kamień milowy dla partnerstwa Boeinga i LOTu,” powiedział Ray Conner, Prezes Boeing Commercial Airplanes. „Dostawa pierwszego 787 dla europejskiej linii lotniczej to nowy i ważny etap zarówno dla LOTu jak i dla europejskiego rynku lotniczego.”

Boeing 787 Dreamliner jest zbudowany w lekkich materiałów kompozytowych. Zastosowano w nim wiele nowoczesnych systemów i innowacji, dzięki którym samolot jest bardziej wydajny i ekonomiczny, w porównaniu z konkurencją. Jest to pierwszy samolot średniego rozmiaru, który może pokonywać trasy dalekiego zasięgu, dzięki czemu linie lotnicze mogą w nieosiągalny dotychczas sposób ograniczać zużycie paliwa i obniżać koszty operacyjne, oraz rozszerzać swoje siatki połączeń o bezpośrednie połączenia z miejscami, do których pragną latać ich pasażerowie.
Dostarczony dziś Dreamliner jest pierwszym z ośmiu samolotów zamówionych przez LOT. Kabina pasażerska jest podzielona na 3 klasy: 18 miejsc w klasie Elite Club (klasa Business), 21 miejsc Premium Club (klasa Premium Economy) oraz 213 miejsc w klasie Economy. Pasażerowie będą podróżować w niespotykanym dotychczas komforcie, dzięki nowym systemom oświetlenia, większym oknom i lukom bagażowym, niższemu ciśnieniu powietrza w kabinie, ulepszonym systemom wentylacji, oraz wielu innym innowacjom.

W uroczystym powitaniu pierwszego Dreamlinera LOTu wezmą udział przedstawiciele polskich władz, w tym Premier RP Donald Tusk.

Zdjęcia z przylotu publikujemy dzięki uprzejmości Lotniska Chopina, które zorganizowało event powitalny dla fanów lotnictwa.

Poniżej publikujemy oficjalną publikację prasową Polskich Linii Lotniczych LOT

Polskie Linie Lotnicze LOT, jako pierwszy przewoźnik w Europie, dołączyły dzisiaj do swojej floty najnowocześniejszy samolot pasażerski świata – Boeinga 787 Dreamliner o numerach rejestracyjnych SP-LRA. W uroczystościach powitania samolotu w Warszawie wzięła udział m.in. Pierwsza Dama Anna Komorowska oraz wielu gości z Polski i ze świata.

Dreamliner o numerach rejestracyjnych SP-LRA (zgodnie z terminologią ICAO „Sierra Papa Lima Romeo Alfa”) jest pierwszym z ośmiu egzemplarzy, które zastąpią flotę dalekiego zasięgu  polskiego przewoźnika. Samolot SP-LRA wylądował na lotnisku Chopina o godz. 10.51 po ponad 10 godzinnym rejsie ze Stanów Zjednoczonych do Warszawy. Dreamliner LOT-u wystartował wczoraj wieczorem z lotniska znajdującego się przy fabryce Boeinga w Everett, niedaleko Seattle w stanie Waszyngton.

Pierwszy Dreamliner LOT-u był pilotowany przez załogę polsko-amerykańską. Piloci LOT-u, którzy prowadzili samolot do Polski razem z dwoma amerykańskimi instruktorami z Boeinga, to Jerzy Makula, Marian Wieczorek, Jarosław Zimmer i Krzysztof Lenartowicz. Podczas lądowania w Warszawie za sterami samolotu siedzieli kapitanowie Jerzy Makula i Krzysztof Lenartowicz, wielokrotni mistrzowie świata sportów lotniczych. Na pokładzie pracowało także 16 członków personelu pokładowego.

Dreamliner po wylądowaniu w Warszawie został przeholowany na teren Bazy Technicznej LOT AMS, gdzie w specjalnie zaaranżowanym na wzór lotniska hangarze, odbywają się główne uroczystości powitania samolotu z udziałem najważniejszych władz państwowych. Gościem honorowym imprezy była Anna Komorowska, Pierwsza Dama RP. Wśród gości znaleźli się też m.in. przedstawiciele Ministerstwa Skarbu – minister Mikołaj Budzanowski i podsekretarz stanu Rafał Baniak, ambasador Stanów Zjednoczonych Stephen Mull, Henryka Bochniarz prezydent Boeinga na Europę Środkowo-Wschodnią oraz Paul Kaye, prezydent regionalny Rolls-Royce na Europę Środkowo-Wschodnią. LOT gościł także posłów, senatorów i przedstawicieli najważniejszych instytucji państwowych oraz kontrahentów biznesowych.

W powitaniu Dreamlinera wzięła udział rekordowa liczba zaproszonych gości – ok. 1 500 osób z całego świata, w tym wielu przedstawicieli mediów, którzy „na żywo” relacjonowali przylot tego najnowocześniejszego samolotu świata. Podczas Gali powitania samolotu Boeing 787  goście mieli okazję zwiedzić samolot w towarzystwie pilotów i stewardes LOT-u, które opowiadały o wszystkich udogodnieniach Dreamlinera dla pasażerów, wpisać się do księgi gości, a także obejrzeć na ogromnym ekranie prezentację samolotu.

Nasze marzenie się spełniło. Dzień 15 listopada 2012 roku zapisze się w historii naszej firmy jako przełomowy moment – symbol naszej wieloletniej pracy i dążenia do zmian. Mamy samolot, który zrewolucjonizował świat lotniczy – nie tylko pod względem technologicznym, ale również komfortu podróżowania samych pasażerów. LOT staje się właśnie pionierem w Europie w eksploatacji tych samolotów i jesteśmy dumni, że Dreamliner w barwach polskiego przewoźnika będzie symbolem najwyższych standardów obsługi – mówi Marcin Piróg, Prezes Zarządu PLL LOT S.A. – Dzięki Boeingom 787 LOT będzie miał już niedługo najnowszą i najnowocześniejszą flotę samolotów na naszym kontynencie. Dodatkowym atutem jest również jakość naszych usług – specjalnie wyszkolony personel pokładowy z Elite Fleet, komfortowe nowe klasy – Elite Club i Premium Club, a także unikatowy produkt na pokładzie samolotu. Jestem pewien, że mile zaskoczymy naszych pasażerów – dodaje Marcin Piróg.

Dreamliner PLL LOT S.A. ma 3 klasy – Elite Club (biznes) z 18 w pełni rozkładanymi na płasko fotelami, nową Premium Club z 21 miejscami i klasę ekonomiczną dla 213 pasażerów z indywidualnymi ekranami w każdym fotelu. Samolot ma 56,72 metry długości, rozpiętość 60,13 metrów i zasięg  12 000 km.

Przypomnijmy, że Dreamliner LOT-u odbędzie swój pierwszy komercyjny rejs do Pragi 14 grudnia br. Za Atlantyk uda się po raz pierwszy 16 stycznia 2013 roku do Chicago. Następny rejs będzie do Toronto 1 lutego 2013 roku. 3 lutego pasażerowie polecą Dreamlinerem do Nowego Jorku, a Pekin powita Boeinga 787 w barwach LOT-u miesiąc później – 3 marca 2013 roku.

Źródło: LOT / Boeing
Foto: Marcin Sikorzak / sky-watcher.pl

Comments

comments