Polskie Linie Lotnicze LOT uzyskały certyfikat IATA CEIV Lithium Batteries, związany z transportem baterii litowo-jonowych lub ich podzespołów. Pomyślne przejście procesu certyfikacji to dowód na to, że LOT stawia na najwyższe standardy bezpieczeństwa.
Dlaczego certyfikat IATA CEIV Lithium Batteries jest taki ważny?
Trzecia dekada XXI wieku to bardzo dynamiczny rozwój urządzeń elektronicznych, ich miniaturyzacja oraz powszechność stosowania. Nie byłoby to możliwe bez litowo-jonowych źródeł energii. Baterie tego typu znalazły zastosowanie w urządzeniach mobilnych, małej elektronice, tabletach, pojazdach elektrycznych i elektronarzędziach. Część z nich jak np. telefony, laptopy, elektryczne wózki inwalidzkie jest zabierana na pokład samolotu. Dotyczy to również sprzętu wykorzystywanego przez linie lotnicze, m.in. telefonów satelitarnych, urządzeń lokalizacji czy terminali do transakcji bezgotówkowych.
Planowane przez grupę działania i praktyki obejmują trzy kluczowe o
Czym jest certyfikat IATA CEIV Lithium Batteries?
Podstawowe regulacje dotyczące transportu baterii lub ich komponentów określają przepisy IATA DGR (ang. dangerous goods regulations). Natomiast program Center of Excellence for Independent Validators wymagany standard szkoleń, realizowanych procedur i przestrzeganych przepisów podnosi o poziom wyżej. Przewoźnicy, którzy otrzymują certyfikat zobligowani są do znacznego rozwinięcia procedur operacyjnych, a także wyjątkowego dbania o kompetencje całej kadry zaangażowanej w procesy wraz z koniecznością monitorowania i przestrzegania przez wszystkich podwykonawców standardów CEIV. Posiadanie przez linie lotnicze takiego certyfikatu wpływa zarówno na ich efektywność, bezpieczeństwo, jak i koszty. Jednocześnie stanowi o najwyższym poziomie posiadanych kompetencji w zakresie świadomości i zachowania standardów wobec każdej z grup towarowych, której dotyczy.
Zasady uzyskania certyfikatu
Uzyskanie certyfikatu poprzedzone jest rygorystycznym procesem certyfikacji polegającym na szczegółowym audycie wszystkich procesów związanych z transportem specjalistycznych ładunków. Jednym z warunków jego uzyskania są obligatoryjne szkolenia dla personelu – Logistics Safety Management – w zakresie transportu baterii litowo-jonowych. Certyfikacja jest ważna przez dwa lata, a jej przedłużenie obejmuje kurs dla personelu zaktualizowany o nowe standardy, weryfikację procedur pasażerskich i cargo oraz finalny audyt.
Spełnienie surowych wymogów IATA, będącej liderem w wyznaczaniu norm jakości i bezpieczeństwa w transporcie lotniczym, daje pasażerom i klientom pewność wysokiego poziomu oferowanych usług zarówno w obszarze przewozów pasażerskich, jak i cargo, którego PLL LOT jest w Polsce niekwestionowanym liderem. W sektorze cargo i poczty LOT Cargo jest także czołowym przewoźnikiem na rynku Europy Centralnej i Wschodniej. Przewoźnik z powodzeniem pozyskał certyfikację i ekspercką wiedzę w zakresie transportu farmaceutyków (CEIV Pharma), a także najwyższych wymagań w ramach realizacji transportów materiałów specjalnych. W ramach LOT Cargo Academy prowadzi także szkolenia komercyjne na rynku w obu zakresach, a także eksperckim cargo dla spedytorów.
(Informacja prasowa)
0 komentarzy