City Break w Lublinie – co warto zobaczyć?

Lublin jest stolicą województwa lubelskiego i centralnym ośrodkiem aglomeracji lubelskiej. To dziewiąte co do wielkości populacji miasto w Polsce. Lublin położony jest na Wyżynie Lubelskiej nad rzeką Bystrzycą.

To tyle tytułem wprowadzenia. Do Lublina wybrałem się w zasadzie przypadkiem, los tak chciał. Planowałem kiedyś je odwiedzić, ale nie teraz. Po kilku miejskich spacerach nie odkryłem pełnego piękna tego miasta, ale trochę udało mi się zobaczyć, przynajmniej z zewnątrz. Droga na pieszo od Ogrodu Saskiego, aż do Zamku Lubelskiego jest po prostu bardzo ładna, a miejscami nawet piękna.

Zdjęcia zawarte w tym wpisie na pewno nie oddają tego wszystkiego co udało mi się zobaczyć, ale mogą być jedynie zwiastunem tego, co zobaczę gdy tu wrócę na dłuższy czas.

Z kolejnych ciekawych miejsc, nieco z dala od centrum, na pewno godnymi uwagi są Ogród Botaniczny UMCS oraz Muzeum Wsi Lubelskiej. O ile to pierwsze miejsce udało mi się zobaczyć, o tyle dla drugiej atrakcji już nie starczyło czasu.

Ogród Botaniczny UMCS

Do ogrodu wchodzi się bramą od ulicy

Ceny biletów:

  • normalny Ogród Botaniczny 6 PLN,
  • normalny Ogród Botaniczny + Dworek Kościuszków 8 PLN,
  • ulgowy Ogród Botaniczny 3 PLN,
  • ulgowy Ogród Botaniczny + Dworek Kościuszków 4 PLN,
  • rodzinny do 5 osób (2 osoby dorosłe + 3 dzieci – powyżej 7 lat lub 1 osoba dorosła + 4 dzieci – powyżej 7 lat) – Ogród Botaniczny 15 PLN,
  • rodzinny do 5 osób (2 osoby dorosłe + 3 dzieci – powyżej 7 lat lub 1 osoba dorosła + 4 dzieci – powyżej 7 lat) – Ogród Botaniczny + Dworek Kościuszków 20 PLN

Powierzchnia całego ogrodu to aż 21,25 ha, więc jak się pewnie domyślacie nie da się zwiedzić całego ogrodu w 2-3 godziny. Jest tam tyle zieleni, że nie chce się stamtąd wychodzić. Najchętniej człowiek by położył się na jakiejś polanie i zapomniał o bożym świecie. Ogród położony jest w dolinie rzeki Czechówki i obejmuje jej fragment, przylegające od strony zachodniej zbocze przecięte trzema lessowymi wąwozami oraz część płaskowyżu. Różnice wysokości między najniżej i najwyżej położonymi punktami wynoszą około 40 m. Zbiory roślinne, które znajdziecie na terenie ogrodu wykorzystywane są do celów dydaktycznych i edukacyjnych oraz naukowo-badawczych realizowanych przez pracowników i studentów uczelni lubelskich. Znajdziecie tu między innymi szklarnie z roślinami egzotycznymi, które są bardzo, ale to bardzo ciekawe. Dzięki uprzejmości pracowników mimo niedzieli (w niedzielę szklarnie są nieczynne) zostałem do nich wpuszczony i mało tego, nawet na tzw. zaplecze nie gdzie jest „rozmnażalnia” – to miejsce nie jest dostępne do zwiedzania.

Oczywiście również spacerowałem po publicznej części szklarni. Robi wrażenie! Zobaczcie tę gigantyczną cytrynę!

Szklarnie położone są raczej w tej wyższej części ogrodu, więc potem droga prowadzi lekko w dół.

Gdy pójdziemy lekko w prawą stronę dojdziemy do Dworku Kościuszków. Akurat odbywał się tam koncert z okazji 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki, która przypada w tym roku. Obchodzimy tzw. rok kościuszkowski.

Sam Dworek Kościuszków wygląda bardzo ciekawie. Położony jest na terenie dawnego folwarku Sławinek. W zapiskach historycznych można znaleźć pierwsze wzmianki o dworku aż z 1720 r. W drugiej połowie XVIII w. był własnością Jana Nepomucena Kościuszki, starosty krzemienieckiego, stryja Tadeusza Kościuszki – inicjatora insurekcji w 1794 r. W czasie pierwszego pobytu na Sławinku (1774–1775) Tadeusz prawdopodobnie pomagał stryjowi w projektowaniu i realizacji pierwszego założenia parkowego, m.in. alei głównej wiodącej od obecnej bramy głównej do dworku. Aktualnie Dworek Kościuszków ma reprezentacyjny charakter – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej wykorzystuje zabytkową budowlę jako miejsce organizowanych przez uczelnię wydarzeń, a od 2013 r. udostępnia go także zwiedzającym. Całą historię tego miejsca możecie poznać na stronach UMCS.

Muzeum Wsi Lubelskiej

Muzeum Wsi Lubelskiej jest położone bardzo blisko Ogrodu Botanicznego UMCS, można rzec, że po drugiej stronie ulicy (Warszawskiej). jednakże jeśli wchodzimy do ogrodu od strony Willowej to jest to kawałek drogi. Muzeum to gromadzi zabytki architektury drewnianej, murowanej i zbiory etnograficzne z rejonu dawnego województwa lubelskiego. Wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów. Jako, że nie zdążyłem go zwiedzić, zapisałem sobie na liście do obejrzenia podczas następnej wizyty w Lublinie.

Ceny biletów:

  • bilet normalny – 12 PLN,
  • bilet ulgowy (dla dzieci do lat 7 wstęp wolny) – 6 PLN,
  • bilet rodzinny (z Kartą Dużej Rodziny, z kartą Rodzina Trzy Plus) – 30 PLN.

Zamek Lubelski

W skład całego zespołu zamkowego wchodzą:

  • zamek lubelski – pierwotnie zbudowany w XII wieku, później wielokrotnie przebudowywany, podczas okupacji niemieckiej mieściło się tam więzienie, następnie na takie same cele zamek zaadaptowało NKWD, dopiero w połowie lat 50. XX wieku powstało tu Muzeum Lubelskie,
  • XIII-wieczny donżon – zabytek sztuki romańskiej i jedna z najstarszych budowli na Lubelszczyźnie, powstała w XIII wieku jako budowla obronno-mieszkalna. Stanowiła część grodu kasztelańskiego, a w XIX wieku, w czasie budowy gmachu przeznaczonego na więzienie, wieża znalazła się w obrębie murów zamku,
  • Kaplica Trójcy Świętej – kaplica znajdująca się na dziedzińcu zamkowym, połączona z częścią muzealną zamku, wystawiona przed rokiem 1327. W drugim dziesięcioleciu XV wieku podjęte zostały prace malarskie we wnętrzu kościoła – ściany i sklepienie pokryte zostały polichromią w stylu rusko-bizantyńskim. Malowidła ukończono w 1418 roku, co zostało utrwalone cyrylicą na tablicy fundacyjnej w łuku tęczowym kościoła,
  • dawne więzienie,
  • fragment muru obwodowego z basztą.

Znalazłem w Internecie bardzo fajną wirtualną wycieczkę po zamku – sprawdźcie ją.

Kozienalia

Podczas swojego pobytu w Lublinie odbywały się imprezy studenckie, czyli tzw. Kozienalia (nie jestem pewien, ale to chyba lokalna nazwa juwenaliów ;)). Koncerty i zlot food trucków odbywały się na terenie starego Browaru Perła, wejście od bramy numer 2. Na samych koncertach nie byłem, ale wiem, że koncert swój miała Natalia Nykiel – akurat trwały próby. Natalię Nykiel spotkałem wcześniej na prywatnym koncercie zorganizowanym z okazji otwarcia hotelu Mercure Kraków Stare Miasto, o czym możecie przeczytać w tym wpisie: Mercure Kraków Stare Miasto – gala z okazji oficjalnego otwarcia hotelu.

Na towarzyszącym zlocie food trucków spotkałem ekipę Organic Coffee Bus, która serwuje bardzo dobre kawy, lemoniady i m.in. zdrowe ciasteczka.

Noclegi

Osobiście w Lublinie nocowałem w hotelu Mercure Lublin Centrum, który mogę gorąco polecić – odnowione pokoje, bardzo dobra restauracja WineStone, bardzo dobre śniadania i miła obsługa, można zbierać punkty w programie lojalnościowym Le Club AccorHotels. Więcej o hotelu możecie przeczytać w mojej recenzji. Położony jest tuż obok Ogrodu Saskiego. Starówka jest w odległości 15-minutowego spaceru. Nocleg możecie zarezerwować na stronie accorhotels.com. Pozostałe noclegi w Lublinie możecie sprawdzić na stronie Booking.com oraz GlobalHotels.eu.

Restauracje

Nie miałem zbyt wiele czasu na eksploracje lubelskich restauracji, więc korzystałem tylko z hotelowej restauracji Winestone. Oczywiście ceny mogą być nieco wyższe, ale i dania bardzo dobre. Następnym razem, jeśli wrócę do Lublina, sprawdzę 2 lub 3 inne restauracje.

Komunikacja w Lublinie

Komunikacja miejska

Pierwsza Strefa Biletowa obejmuje teren miasta Lublin oraz trasy linii komunikacyjnych częściowo przebiegających przez tereny gmin ościennych, tj. linie nr: 2, 3, 4, 8, 12, 16, 17, 18, 20, 22, 33, 44, 73, 75, 78, 79 i 85, z wyłączeniem trasy linii nr 5, 55 i N2.

Bilet jednoprzejazdowy

  • Normalny: 4,00
  • Ulgowy: 2,00

Bilet 30-minutowy

  • Normalny: 3,20
  • Ulgowy: 1,60

Bilet 60-minutowy

  • Normalny: 3,60
  • Ulgowy: 1,80

Bilet 2 – godzinny

  • Normalny: 5,00
  • Ulgowy: 2,50

Bilet 12 – godzinny

  • Normalny: 9,00
  • Ulgowy: 4,50

Bilet 120 – godzinny

  • Normalny: 30,00
  • Ulgowy: 15,00

Wyróżniamy jeszcze Drugą Strefę Biletową o czym możecie przeczytać na stronie Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

Komunikacja dalekobieżna

Do Lublina można dojechać między innymi:

Taxi

Gdy potrzebowałem się szybko przemieścić korzystałem z usług korporacji taxi „ALE TAXI” – przyjazd do klienta w ciągu 10 minut, w dni powszednie płaciłem jedynie 1,76 zł/km. Po zamówieniu taksówki otrzymywałem SMS z czasem oczekiwania i modelem samochodu, który po mnie przyjedzie. Gorąco polecam.

Cennik

I taryfa: 1,76 zł
II taryfa: 2,64 zł
Opłata początkowa: 6,95 zł
Opłata postojowa: 35 zł/1h
Dopłata do VAN (6 osób/8 osób): 5 zł dodatkowo/10zł dodatkowo
Dopłata do KOMBI: 5 zł dodatkowo

Strona internetowa: www.aletaxi.pl

tel. stacjonarny: 81 511-11-11
tel. stacjonarny: 81 745-01-91
tel. komórkowy: 791-511-111

Komunikacja lotnicza

Aktualny rozkład lotów znajdziecie na stronie internetowej lotniska. Do Lublina można przylecieć samolotem z następujących miast:

  • Doncaster Sheffield (DSA) – Wizz Air
  • Eindhoven (EIN) – Wizz Air
  • Dublin (DUB) – Ryanair
  • Kijów (IEV) – Wizz Air
  • Londyn Luton (LTN) – Wizz Air
  • Londyn Stansted (STN) – Ryanair
  • Monachium (MUC) – BMI Regional/Lufthansa
  • Oslo Torp Sandefjord (TRF) – Wizz Air
  • Tel Awiw (TLV) – LOT, Wizz Air

Jeśli dotrwaliście do końca tego wpisu, napiszcie proszę, co warto jeszcze zobaczyć w Lublinie, gdzie zjeść itp. Być może sprawdzę to następnym razem.

Zdjęcia zostały wykonane telefonem myPhone Luna II oraz aparatem Nikon D750.

Pełna galeria zdjęć

(Paweł Jakubowski)

Comments

comments