City Break w Białymstoku – co warto zobaczyć?

Na czwarty weekend marca 2017 roku zaplanowałem wizytę w Białymstoku. Liczyłem się z tym, że w tym okresie czasu pogoda może nie być za specjalna i niestety tym razem się nie pomyliłem. Cały weekend był pochmurny wraz z opadami deszczu. Do hotelu ibis Styles Białystok dotarłem późnym wieczorem, więc na zwiedzanie pozostała mi sobota, deszczowa sobota. Co zwiedzić w Białymstoku przez kilka godzin wolnego czasu? Z pomocą przyszedł mini przewodnik na stronie Białystok Subiektywnie. Postanowiłem zrealizować kilka punktów z trasy, którą proponuje na swojej stronie Ania.

Na tę wycieczkę w zasadzie poszedłem bez wielkiego research'u, z jedną małą karteczką co warto zobaczyć.

Co warto zobaczyć?

Brama Wielka „Gryf” – brama, która pochodzi za czasów Klemensa Branickiego. Jej kształt może przypominać Łuk Triumfalny, a na jej wierzchołku osadzono złoty Gryf, który jest symbolem rodu Branickich. W XIX wieku bramę ogołocono z ozdobnych elementów. Zniknął nawet Gryf, a jego miejsce zajęła blaszana chorągiewka. Złoty Gryf wrócił na swoje miejsce dopiero w 2006 roku, czyli stosunkowo niedawno. Podczas głównego sezonu turystycznego, czyli od początku maja do końca września w bramie znajduje się punkt Informacji Turystycznej.

Pałac Branickich – do pałacu wszedłem przez wejście główne, na przeciwko Bramy Wielkiej. Akurat trafiłem na bezpłatną wycieczkę z przewodnikiem, z której oczywiście chętnie skorzystałem. Każdy z Was ma taką możliwość o godzinie 9, 11 , 13  oraz 15. Było to naprawdę szybkie oprowadzenie po dwóch salach Pałacu połączone z wyjściem na balkon od strony ogrodu.

Początki pałacu sięgają XVI wieku. Zbudowany on został przez królewskiego architekta Hioba Bretfusa w w stylu gotycko-renesansowym. Ten sam architekt wybudował również Zamek Dolny w Wilnie, który kiedyś planuję odwiedzić. Pałac na początku nie był od razu Pałacem Branickich tylko nosił nazwę Zamek Wiesiołowskich. W XVII oraz XVIII wieku nastąpiła jego rozbudowa oraz przekształcenie w Pałac Branickich. Oczywiście historia tego Pałacu jest bardzo rozbudowana. Zainteresowanych jego historią odsyłam do Wikipedii, gdzie wszystko macie przedstawione chronologicznie jak na tacy.

Aktualnie Pałac Branickich jest siedzibą Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Ogród przy Pałacu Branickich – niestety w marcu ogród nie pokazuje swojego piękna, ale patrząc na niego z tarasu Pałacu, można sobie wyobrazić jak pięknie jest tu późną wiosną.

Muzeum Wojska w Białymstoku – muzeum znajduje na przeciwko Bramy Wielkiej (po drugiej stronie ulicy). W środku znajdziecie 3 ekspozycje stałe: Przeciw Dwóm Wrogom (Przeciw dwóm wrogom. Militarne dzieje Podlasia i jego mieszkańców w latach 1939-1956), Wojsko Polskie 1956-2010 (Wystawa Wojsko Polskie 1956-2010 ukazuje m.in. ewolucję umundurowania i wyposażenia Wojska Polskiego w II poł. XX w.) oraz Między Dwiema Wojnami (Ważne dla miasta i regionu wydarzenia związane z przebiegiem I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej oraz okresem międzywojennym). Do tego są też oczywiście ekspozycje czasowe oraz plenerowe (w innej lokalizacji) oraz Tiepłuszka (ogrzewany wagon towarowy przystosowany do przewożenia ludzi w dość prymitywnych warunkach – typowe dla Rosji z okresu rewolucji bolszewickiej). Więcej o samym muzeum przeczytacie na oficjalnej stronie.

Park Planty – ten punkt zwiedzania pominąłem z przyczyn wymienionych wyżej. Pogoda oraz wczesna wiosna jeszcze nie sprzyjają, aby dostrzec piękno tego parku.

Sobór św. Mikołaja w Białymstoku  jest to katedra diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz siedziba białostockiej parafii św. Mikołaja. Budynek położony jest nieopodal Rynku Kościuszki.  W środku od 1992 przechowywane są relikwie św. Gabriela Zabłudowskiego. Jeśli ktoś lubi kościoły, to należy wspomnieć, że ta cerkiew otwarta jest każdego dnia, a wejście do niej zlokalizowane jest od strony zachodniej. Więcej o samej cerkwi i parafii prawosławnej w Białymstoku przeczytacie na stronie Sobór Białystok.

Eastern Orthodox Church. Bialystok, Poland. #orthodox #church #architecture #bialystok #citybreak #blog #blogger #travelblog #travelblogger #travel #religion

A post shared by Blog about tourism & travel (@lubiepodroze_eu_tourism_blog) on

Zespół Katedralny – Białystok, podobnie jak i Warszawa, niemal doszczętnie został zniszczony podczas wojny. Ta piękna archikatedra cudem ocalała tamte czasy. Pewnie od razu pomyśleliście, że tym budynkiem, o którym piszę jest ten wielki kościół na pierwszym planie? Nic bardziej mylnego. Budynek obok pochodzi z 1617 roku, czyli jeszcze za czasów poprzedników rodu Branickich, rodziny Wiesiołowskich. Większą katedrę zaczęto budować dopiero w 1900 roku.

Cathedral, Bialystok, Poland. #cathedral #bialystok #poland #katedra #kosciol #zabytek #blog #blogger #travelblog #travelblogger #travel

A post shared by Blog about tourism & travel (@lubiepodroze_eu_tourism_blog) on

Rynek Kościuszki – rynek ten w dzisiejszym kształcie istnieje od 2009 roku. Wokoło znajdują się liczne sklepy, restauracje, Ratusz, a w nim Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Mimo niezbyt dobrej pogody podobało mi się tu – bardzo przestronnie oraz ciekawa architektura.

Gdzie kupić pamiątki?

Sljedzik Białostocki – będąc w Białymstoku oczywiście trzeba zaopatrzyć się w pamiątki. Powiem szczerze, że gdyby nie wpis na wcześniej wspomnianej stronie Białystok Subiektywnie to nigdy bym nie trafił to sklepu, który chce Wam polecić. Znajduje się tuż obok Pałacu Branickich oraz Muzeum Wojska Polskiego. Przy okazji chciałbym napisać, że poznałem właścicielkę tego sklepu, która jest przemiłą osobą i jak tylko ma czas, może nam wiele rzeczy opowiedzieć i podpowiedzieć „co gdzie i jak”. Ceny przystępne!

Gdzie zjeść?

Restauracja Babka – restauracja położona przy Rynku Kościuszki. Serwuje się tam regionalne, kresowe dania. Sam skosztowałem gulaszu z jelenia wraz z pęczakiem i smażonymi buraczkami. Po prostu pycha. Koszt takiej przyjemności to 30 PLN. Link do ich profilu na Facebook'u.

Restauracja QuQułka – restauracja ta znajduje się w hotelu ibis Styles Białystok. Znajdują się tu regionalne dania jak i dania z kuchni np. śródziemnomorskiej (np. sałatka z krewetkami). Ceny jak na hotelową restauracje przystępne, miła obsługa.

Gdzie przenocować?

ibis Styles Białystok – to nowoczesny hotel, którego otwarcie nastąpiło w maju 2016 roku, czyli niedawno. Obiekt w pokojach pachnie świeżością, pokoje są sporych rozmiarów jak na ten standard. W środku możemy się czuć bardzo przyjemnie, jest dużo zieleni, przyjemna obsługa oraz bardzo smaczne śniadanie. Hotel połączony jest z centrum handlowym Galeria Jurowiecka. Dokładną recenzję hotelu znajdziecie w tym miejscu za jakiś czas (pojawi się link). Rezerwacji noclegi możecie dokonać na stronie AccorHotels.com. Sprawdź opinie o hotelu na portalu TripAdvisor. Na zdjęciu pokój rodzinny 1101, który znajduje się na 11. piętrze. Pełną recenzję hotelu możecie przeczytać w moim wpisie: ibis Styles Białystok 3* – recenzja hotelu.

Czy wrócę kiedyś do Białegostoku? Prawdopodobnie tak, żeby zobaczyć wszystkie miejsca ponownie, ale inną porą roku. Dodatkowo Białystok może być dobrą bazą wypasową do zwiedzenia pięknego regionu, jakim niewątpliwie jest Podlasie.

 (Paweł Jakubowski)

Comments

comments