Na własną rękę, z pomocą Internetu i w dobrej cenie czyli Polak w podróży – raport Vienna House

Polacy w prywatne podróże udają się przynajmniej 2-3 razy w roku. Jako formę wypoczynku preferują zwiedzanie na własną rękę lub pobyt na łonie natury. Informacje o miejscu pobytu czerpią z wyszukiwarek noclegów lub serwisów publikujących recenzje, a rezerwacji najczęściej dokonują online. To najważniejsze wnioski z ankiety przeprowadzonej przez grupę hoteli Vienna House w Polsce.

Bez pośredników

Z ankiety internetowej przeprowadzonej w grudniu 2016 roku przez Vienna House wynika, że Polacy podróżują często: od 2 do 6 razy w roku. Tak wskazało ponad 65% ankietowanych. Najchętniej swój pobyt organizują nie korzystając z usług biur podróży. 92% osób, które udzieliły odpowiedzi na ankietę, preferuje podróże „na własną rękę”. Drugą najpopularniejszą wśród respondentów formą spędzania urlopu jest pobyt na łonie natury. Odpoczynek w kurorcie wybrało jedynie ponad 17% respondentów, a zorganizowane wycieczki niecałe 10%.

Siła rekomendacji

Informacje o pobycie respondenci najchętniej czerpią z wyszukiwarek noclegów typu Booking.com czy Expedia.com (80% ankietowanych). Prawie połowę mniej osób wskazało serwisy publikujące recenzje, np. TripAdvisor (43%), a prawie tyle samo (42%) informacje od znajomych i rodziny. Połowa respondentów przyznała, że chętnie publikuje opinie na temat pobytu w Internecie. Internet umożliwia gościom nie tylko pozyskiwanie informacji na temat pobytu, ale także dzielenie się swoimi doświadczeniami, zarówno tymi pozytywnymi jak i negatywnymi. To jest też duża szansa dla hotelarzy, aby na tej podstawie podtrzymać dialog z gośćmi, a jednocześnie stale poprawiać swoją ofertę – mówi Tomasz Piórkowski, Regionalny Dyrektor Vienna House na Polskę Południową.

>>> Rezerwuj nocleg na Booking.com  | Expedia.com | TripAdvisor

Cena, potem miejsce

Wśród czynników decydujących o wyborze miejsca noclegowego pierwsze miejsce zajęła cena (ponad 45% respondentów). Na drugim miejscu znalazła się lokalizacja. Dobrze dobrany pakiet pobytowy ma wpływ na wybór ostatecznej oferty jedynie dla 10% respondentów. Co ciekawe, program lojalnościowy, zapisuje się na końcu tej listy, mając marginalne znaczenie w tej kwestii.

Jeżeli hotel to 3-gwiazdkowy

Wybierając się w podróż, ponad połowa ankietowanych pobyt w hotelu lub hostelu, z niewielką przewagą na rzecz tego pierwszego (32%). Osoby, które nocują w hotelach najczęściej zatrzymują się w obiektach 3-gwiazdkowych (35%). Hotele wyższej kategorii wskazało ponad 16% osób z tej grupy.

Jak rezerwować to tylko w sieci

Wyszukiwarki internetowe noclegów królują wśród najpopularniejszych sposobów rezerwowania pobytu. Taką formę wybrało ponad 50% respondentów. Niecałe 20% wskazało mailową, a 10% telefoniczną rezerwację. Bezpośrednio na stronie obiektu na rezerwację decyduje się jedynie 8% ankietowanych. Widzimy, że nasi goście pozostają aktywni w sieci praktycznie 24 godziny na dobę oraz są przyzwyczajeni do szybkiego przepływu informacji. Te preferencje dotyczą nie tylko procesu rezerwacji, ale także sposobu w jaki komunikują się z hotelem. Podążając za naszymi gośćmi, staramy się robić wszystko, aby sprostać ich oczekiwaniom, nie tylko przed przyjazdem, ale także w jego trakcie oraz po opuszczeniu naszego obiektu. Prowadzimy aktywną komunikację w mediach społecznościowych, a także oferujemy usługi mobile concierge. Dzięki aplikacji, goście mogą zamówić taksówkę, room service czy porozmawiać z przedstawicielem hotelu na czacie na żywo – komentuje Anna Olszyńska, Regionalna Dyrektor Vienna House na Polskę Północną. W ten sposób oszczędzamy nie tylko czas, ale sprawiamy, że pobyt naszych gości jest jeszcze przyjemniejszy.

(Informacja prasowa)

Comments

comments