Piękne plaże i wesoła samba. Brazylia

Bilety do Brazylii nie są już wydatkiem nieosiągalnym. Znalezienie połączenia poniżej 2000 zł z Polski jest dość łatwe, zwłaszcza jeśli jesteśmy elastyczni czasowo. Jeśli mamy więcej dni wolnych, można pomyśleć o połączeniu z innych europejskich miast – wówczas cena lotu maleje.

>>> Sprawdź ceny biletów lotniczych z Polski do Brazylii <<<

W Brazylii nie ma pociągów pasażerskich na taką skalę, jak w innych krajach. Jeśli chesz przemieszczać się szybko, warto z wyprzedzeniem zarezerwować samolot, skorzystać z Bla Bla Car lub wynająć auto. Busem jest dłużej, ale taniej. Bilety autokarowe z Rio de Janeiro do Sao Paulo znaleźć można już za 60 zł.

Bilet kupiony? Poza zaplanowaniem trasy podróży, jeszcze w Polsce, pomyśl o kilku podstawowych kwestiach. Warto zrobić szczepionkę na malarię. Na północy kraju ryzyko zarażenia jest największe. Inną chorobą, przed którą warto się zabezpieczyć jest też denga (zwłaszcza w Rio).

Aby mieć pewność, że Twoje urządzenia mobilne będą bezpieczne, wykup usługę VPN. Dodatkowo zapewni ona dostęp do polskich stron internetowych, zablokowanych w Brazylii.

Przedstawiamy krótki opis najważniejszych miast, które koniecznie musisz odwiedzić:

Rio de Janeiro

Jednym z najczęściej odwiedzanych miast Brazylii jest bez wątpienia Rio de Janeiro, jedno z najpiękniejszych na świeciekojarzone ze słynnym posągiem Chrystusa Odkupiciela z otwartymi ramionami nad rzeką Guanabarą. W Rio najlepsze są plaże, wzgórza, lasy, klimat, muzyka i architektura.

Klimat w Rio de Janeiro jest tropikalny, z wysokimi temperaturami prawie przez cały rok. Od grudnia do marca, w lecie, temperatury wahają się od 25 stopni do 40 stopni Celsjusza. Zimą temperatura nie spada poniżej 20 stopni i osiąga maksymalnie 30 stopni Celsjusza. Wilgotność jest wysoka i stała o każdej porze roku.

Należące do stanu o tej samej nazwie, urzekające swoją przyrodą i olśniewające geografią i jakością mieszkańców, miasto Rio było przez ponad dwa wieki stolicą kolonii Republiki Brazylii. Ma przepiękną linię brzegową, jedną z najlepszych w Brazylii i na świecie, obfitującą w zatoki, zatoczki i plaże. Tradycyjnie znane jako „Cudowne miasto”, Rio ma uprzywilejowane plaże, takie jak Arpoador, Ipanema i Copacabana, oraz piękne góry, takie jak Corcovado i Pão de Açúcar.

To właśnie w prowincji Rio de Janeiro założone zostały pierwsze plantacje kawy w Brazylii, a obecnie stały się ciekawą atrakcją dla tych podróżników, którzy chcą dowiedzieć się więcej o historii kraju. Można zwiedzić stare rezydencje należące do baronów kawy przekształcone obecnie w centra turystyczne.

W Rio de Janeiro możemy również znaleźć największy miejski las na świecie, całkowicie ponownie zalesiony w połowie XIX wieku. Miasto jest także jednym z głównych centrów kultury narodowej, to stamtąd wywodzą się trzy typowe gatunki muzyczne, takie jak choro, samba i bossa nova.

Mieszkańcy Rio de Janeiro są znani jako cariocas, a ich główny festiwal – Karnawał w Rio – znany jest na całym świecie.

Sao Paulo

Miasto Sao Paulo jest ekonomiczną stolicą Brazylii, a jednocześnie głównym ośrodkiem turystyki, o powierzchni 1493 kilometrów kwadratowych, na którą składają się budynki, wzgórza, doliny i 34 miliony mieszkańców. Główne ulice zajmują firmy zajmujące się handlem. W Sao Paulo znajduje się Port Santos, największy w Ameryce Łacińskiej i most dla tysięcy turystów, którzy odwiedzają miasto rocznie.

Muzeum Sztuki w Sao Paulo, uważane za jedno z najlepszych dzieł sztuki i kultury w kraju oraz najważniejszą rezerwę sztuki europejskiej w Ameryce Łacińskiej, oraz Pinacoteca del Estado, XIX-wieczne brazylijskie muzeum sztuki które ma ponad 4000 prac.

Istnieje również słynny kurort Guaruja, położony około 87 kilometrów od miasta, z plażami takimi jak Pitangueiras i Asturias, odpowiednimi do pływania. Z kolei DoTombo Beach nie nadaje się do pływania, ale do surfowania. Inne ważne plaże to Guaiúba, Prainha Branca i Iporanga, wszystkie spokojne i idealne do relaksu. W Caraguatatuba i Ubatuba plaże są niebieskie, a góry pokryte są zielenią, co stanowi idealne miejsce dla turystyki przyrodniczej. Plaża Picinguada, znana głównie jako rybak i posiadająca duże obszary zieleni, jest również uważana za inne preferencyjne miejsce dla tych, którzy lubią ekoturystykę.

Florianopolis

Florianopolis to stolica stanu Santa Catarina, która znajduje się w regionie południowym. Miasto jest uważane za jedną z głównych atrakcji turystycznych w Ameryce Południowej. Warto wybrać się tam jeśli lubisz uprawiać sporty, takie jak spływy kajakowe i surfing w Lagoa da Concicao na plaży Joaquina i żeglarstwo na plaży Canas Veiras.

To, co wyróżnia Florianopolis, to łatwość znalezienia cichych plaż do pływania i odpoczynku, z tą samą łatwością jak plaż z silnymi falami idealnymi do uprawiania sportu. Plaże położone na północy mają cieplejsze wody, podczas gdy plaże na południowym zachodzie są bardziej ryzykowne pod względem pogody i mają silniejsze fale.

Oprócz plaż w Florianópolis znajdują się również inne atrakcje, takie jak Plza XV de Noviembre, katedra metropolitalna, pałac Cruz e Souza i miejski targ miejski. Specjalnością kulinarną są owoce morza, w tym Tainha, typowe danie na bazie ryb oraz Tenca, która jest rybą z własnych serwowanych wód z grilla.

Brasilia

Miasto Brasilia znajduje się 950 kilometrów na północny zachód od Rio de Janeiro i jest stolicą Brazylii. Została zbudowana w kształcie samolotu skierowanego na południowy wschód. W Brasilii znajduje się główna polityczna siedziba rządu brazylijskiego, siedziba prezydenta oraz ambasad i przedstawicielstw międzynarodowych. Została uznana przez UNESCO jako Dziedzictwo kulturowe ludzkości od 1987 roku. Klimat jest półsuchy, z dobrze zdefiniowanymi porami roku; zimą jest sucho i zimno, a latem mokro i gorąco. Roczna temperatura wynosi 20,5 stopnia Celsjusza, przy czym październik jest miesiącem o najwyższej temperaturze, około 29 stopni. Najzimniejszym miesiącem jest lipiec, kiedy temperatura osiąga 13 stopni Celsjusza. Najlepszy sezon na zwiedzanie miasta to okres od kwietnia do czerwca.

Nie można pominąć kompleksu kulturalnego Republiki, mostu Juscelino Kubitschek, jeziora Paranoá i katedry w Brasilii. W okolicy Brasilii można poznać Park Narodowy Dos Veadeiros w Chapada, wodospady Itiquira i naturalne zasoby Novas de Caldas.

W mieście wyróżniają się szerokie aleje i ogromne budynki. W centralnej części miasta znajduje się Plaza de los Tres Powers, gdzie znajduje się Pałac Planalto (siedziba oddziału wykonawczego), Pałac Kongresowy (siedziba legislacyjna).

(Materiał reklamowy, foto: pixabay.com)

Comments

comments