Zagraniczne podróże lotnicze z każdym rokiem stają się coraz bardziej popularne. Samolot jest to bowiem jeden z najwygodniejszych środków transportu. Przemieszczanie się pomiędzy dwoma krańcami globu jeszcze nigdy nie było tak bardzo dostępne jak ma to miejsce obecnie. Jeżeli więc w najbliższym czasie planujesz podróż na pokładzie latającej maszyny, pamiętaj, że w przypadku gdy Twój lot zostanie odwołany lub ulegnie opóźnieniu, możesz domagać się wysokiego odszkodowania od linii lotniczych.
Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady nr 261/2004 w sytuacji, gdy Twój lot zostanie odwołany, opóźniony lub kiedy linie lotnicze odmówią Ci wstępu na pokład samolotu z powodu overbookingu, przysługuje Ci odszkodowanie. Aby móc się go domagać, muszą dodatkowo zaistnieć następujące okoliczności:
opóźnienie w dotarciu do miejsca docelowego musi wynosić co najmniej 3 godziny;
opóźnienie jest wynikiem bezpośredniej winy przewoźnika lotniczego;
od zakłócenia lotu nie minął więcej niż jeden rok.
Kluczową kwestią w całym procesie jest wskazanie, że odpowiedzialność za opóźnienie lotu leży po stronie przewoźnika lotniczego. Jeżeli bowiem wynika ono z tzw. „okoliczności nadzwyczajnych”, wówczas tracimy prawo do dochodzenia odszkodowania.
W kontekście odszkodowań lotniczych warto jest rozwinąć wątek wspomnianych okoliczności nadzwyczajnych. Z definicji są to wydarzenia, które wpłynęły na zakłócenie lotu, a którym przewoźnik lotniczy nie był w stanie zapobiec. Zaliczamy do nich m.in. trudne warunki atmosferyczne, zamieszki na tle politycznym lub niektóre usterki techniczne samolotu. Udowodnienie, że dane okoliczności miały miejsce leży po stronie przewoźnika lotniczego.
Wysokość odszkodowania za opóźniony lot określona jest w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady nr 261/2004 i zależy od długości trasy, na której planowo miał odbyć się rejs. I tak, w zależności od dystansu dzielącego lotnisko startowe i port przylotu możesz uzyskać:
250 euro na pasażera – dla lotów na dystansie do 1500 km,
400 euro na pasażera – dla lotów o długości od 1500 km do 3500 km (także dla lotów powyżej 3500 km, jeśli zarówno lotnisko początkowe, jak i końcowe są w obrębie Unii Europejskiej),
600 euro na pasażera – dla lotów na dystansie przekraczającym 3500 km.
Jeżeli lot ulegnie opóźnieniu, przewoźnik lotniczy ma kilka obowiązków do spełnienia względem pasażerów. Kluczową kwestią jest zapewnienie poszkodowanym podróżnym napojów i posiłków. Dodatkowo linie lotnicze powinny umożliwić pasażerom skorzystanie z telefonu, a także wysłanie wiadomości e-mail.
W sytuacji, w której opóźnienie lotu jest tak duże, że odbędzie się on dopiero w następnym dniu, wówczas przewoźnik powinien zapewnić pasażerom nocleg, a także transport między miejscem zakwaterowania, a lotniskiem.
Co istotne, nawet jeśli pracownicy linii lotniczych starannie wypełnią te obowiązki, wciąż masz prawo do odszkodowania za opóźniony lot. Są to bowiem kwestie całkowicie od siebie niezależne.
Jeśli przytrafił Ci się zakłócony lot i chcesz uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot, w pierwszej kolejności możesz samodzielnie zgłosić roszczenie do przewoźnika, który obsługiwał dany rejs. Warto jednak zaznaczyć, że jeśli przewoźnik nie zgodzi się dobrowolnie wypłacić rekompensaty, konieczne może okazać się podjęcie kroków prawnych, zarówno w Polsce, jak i za granicą, co będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami.
Istnieje również opcja skorzystania z usług firm specjalizujących się w dochodzeniu odszkodowań od linii lotniczych. Przykładem jest tutaj AirCashBack. Ponad 10-letnie doświadczenie na rynku odszkodowań lotniczych sprawia, że jest to firma, której skuteczność w prowadzeniu spraw jest na bardzo wysokim poziomie. Warto więc powierzyć im prowadzenie swojej sprawy oszczędzając tym samym swój czas i pieniądze.
(Artykuł sponsorowany)
0 komentarzy