W których krajach popularność Polski rosła najszybciej i jak podróżowali Polacy w 2018 roku?

Skyscanner przygotował raport podsumowujący podróże Polaków w 2018 roku. W tegorocznej edycji analitycy wzięli pod lupę nie tylko top najpopularniejszych kierunków, ale również najtańszy dzień tygodnia na zakup biletu czy długość urlopu. Dodatkowo, Skyscanner sprawdził, w których krajach Polska, jako kierunek podróży, cieszyła się największą popularnością i przyciągnęła najwięcej odwiedzających.

Które kierunki Polacy wybierali najczęściej?

Skyscanner bacznie obserwuje podróżnicze trendy i upodobania Polaków, które z roku na rok zmieniają się w zawrotnym tempie. Jeszcze niespełna 2 lata temu kierunkiem numer jeden była Gruzja. Od tego momentu najbardziej spektakularny wzrost popularności odnotowały kraje azjatyckie. W latach 2014-2016, wedle analizy Skyscanner, zainteresowanie nimi wzrosło ponad dwukrotnie. Tajlandia, która wówczas plasowała się na ostatnim miejscu zestawienia top 10, dzisiaj, tuż po Londynie, zajmuje drugą pozycję w rankingu miejsc, które Polacy w mijającym roku odwiedzali najczęściej. Skyscanner wskazuje, że pewne upodobania pozostają bez zmian – południe Europy, z Hiszpanią, Włochami i Portugalią na czele, od lat należy do najczęściej wybieranych przez Polaków kierunków i wszystko wskazuje na to, że ten trend się utrzyma. Rosnąca siatka tanich połączeń, konkurencyjne cenowo noclegi i piękna pogoda przyciągają jak magnes.

Na tegorocznej liście top 10 znalazły się:

 1. Londyn

 2. Bangkok

 3. Barcelona

 4. Paryż

 5. Nowy Jork

 6. Rzym

 7. Mediolan

 8. Warszawa

 9. Lizbona

 10. Amsterdam

Ile czasu spędzaliśmy na urlopie?

W 2018 roku, jak wskazuje Skyscanner, Polacy na urlopie najczęściej spędzali około 7 dni. Bardzo wiele osób decydowało się również na wyjazdy 3 i 4-dniowe, w tym citybreaki, które cieszą się ogromną popularnością wśród rodaków. Na wyjazdy dwutygodniowe zdecydowało się mniej niż 10% użytkowników Skyscanner, a na urlop powyżej 14 dni pozwoliło sobie około 5%. W mijającym roku najgorętszym momentem na zagraniczną podróż okazał się długi majowy weekend, który w przypadku niektórych przedłużył się nawet do 8-9 dni.

Najlepsze cenowo oferty lotów były dostępne w niedziele, z kolei najtańszym dniem tygodnia na podróż był piątek – początek weekendu.

Polska coraz atrakcyjniejsza dla turystów

Polskę z roku na rok odwiedza coraz więcej turystów. Skyscanner sprawdził, w których krajach popularność Polski w 2018 roku rosła najszybciej:

 1. Ukraina

 2. Izrael

 3. Grecja

 4. Finlandia

 5. Tajwan

 6. Stany Zjednoczone

 7. Portugalia

 8. Kanada

 9. Dania

 10. Szwecja

Na pobyt najczęściej wybierano miesiące wakacyjne: lipiec i sierpień. 25% odwiedzających spędziło w Polsce około 3 dni, choć popularne były również pobyty trwające od 4 do 7 dni.

30. marca, tuż przed świętami Wielkanocy, odwiedzających przybyło najwięcej.

Wśród najszybciej rozwijających się polskich portów lotniczych znalazły się Szczytno, Poznań oraz Rzeszów.

(Informacja prasowa)

Comments

comments