Głowa Psa (Tête de Chien) – punkt widokowy nad Monako

Głowa Psa (Tête de Chien) to bardzo popularny punkt widokowy, a w zasadzie skała na której jest punkt widokowy, z którego rozpościera się widok na Lazurowe Wybrzeże, ale głównie ludzie przejeżdżają tu podziwiać Monako. Położony jest ok. 2 km od centrum miejscowości La Trubie.

Skała ta ma wysokość 550 m.n.p. więc możecie sobie wyobrazić jak tu jest wysoko. Jeśli ktoś mieszka w 11-piętrowcu jak ja to mniej więcej 16 takich budynków w górę.

Wracając do widoków można stąd zobaczyć po stronie zachodniej Niceę oraz Antibes (przy dobrej widzialności). U podnóża leży miejscowość Cap-d’Ail, a po stronie zachodniej w oddali widać ostatnie miasto po francuskiej stronie Menton, a dalej już włoskie wybrzeże. Najważniejszym widokiem jest widok na całe Monako, które w przeszłości dzieliło się na 4 dystrykty: Monaco-Ville, Monte Carlo, La Condamine i Fontvieille.
City Break w Nicei

Jak dotrzeć do Głowy Psa?

Jak najbardziej można tu dotrzeć samochodem, to zdecydowanie najprostszy sposób transportu. Na samą górę prowadzi droga asfaltowa, a na jej końcu znajduje się parking.

Z Nicei można tam dojechać autobusem o numerze 116 lub 100x (rozkład jazdy 116 | rozkład jazdy 100x), który odjeżdża z dworca Gare Routière Vauban. Należy wysiąść na przystanku La Trubie Marie. Koszt jednorazowego przejazdu to 1,50 EUR. My pojechaliśmy na bilecie dobowym, który teoretycznie nie powinien być ważny na tej trasie, ale kierowca mówił, że można na nim jechać. W ogóle ciężko znaleźć dokładne informacje o strefach obowiązywania biletów autobusowych.

Po wyjściu z autobusu czeka nas piesza wędrówka, z reguły po wąskim poboczu, albo po prostu po ulicy na samą górę. Te 1,9 km dla nie zahartowanych spacerowiczów może być męczący, w szczególności jak jest gorąco. Niby różnica wysokości to około 60 metrów, ale polecam zaopatrzyć się w czapkę od słońca i wodę mineralną.

Z Monako (Fontvieille) możemy dojechać do La Trubie autobusem 100x (rozkład jazdy 100x) oraz autobusem 11 z przystanku „Office du Tourisme” (rozkład jazdy 11), który znajduje się w sercu Monte Carlo, w bliskiej odległości od kasyn. My skorzystaliśmy z tej drugiej opcji, koszt przejazdu to również 1,50 EUR.

Jadąc autobusem z La Trubie do Monako musicie skorzystać z przystanku mieszczącego się za ratuszem (po schodkach w dół) – czyli nie na tym samym, na którym będziecie wysiadali jadąc od strony Nicei (od strony głównej drogi) – może być to trochę mylące, ale nie sposób sobie nie poradzić.

Głowa Psa

Kolejną opcją dotarcia na ten fantastyczny punkt widokowy jest po prostu droga z dołu na pieszo lub wspinaczka. Oczywiście z uwagi na wysokość skały jest to bardzo niebezpieczne i nie chodzi tu tylko o wspinaczkę, a nawet o zwykły spacer w górę, gdyż nie ma tu żadnych zabezpieczeń – możecie o tym przeczytać na przykład na bardzo dobrej stronie o Lazurowym Wybrzeżu – lazurowyprzewodnik.pl.

Galeria zdjęć z Głowy Psa

Do Nicei najłatwiej dolecieć samolotem, np. tanich linii lotniczych Wizz Air. Z Warszawy (Lotnisko Chopina) samoloty aktualnie latają na tej trasie we wtorki, środy i soboty. Tanie (i te drogie też) noclegi na Lazurowym Wybrzeżu znajdziecie na stronie Booking.com.

(Paweł Jakubowski)

Comments

comments