Kraj Kwitnącej Wiśni w Sofitel Wrocław Old Town

Japonia najczęściej kojarzy się z kwiatem kwitnącej wiśni. Dla wielu to również kraj rytuałów i ceremonii. Jednemu z nich – „chanoyu” poświęcona jest wystawa obrazów Sylwii Szafert, którą można oglądać do 9 maja 2016 roku we foyer hotelu Sofitel Wrocław Old Town.

Marka Sofitel na całym świecie wspiera inicjatywy związane z promowaniem sztuki i życia kulturalnego. To jeden z ważnych filarów filozofii marki. Tym razem sztuka zawitała do hotelu Sofitel Wrocław Old Town. Wystawa wpisuje się w życie kulturalne miasta, któremu w tym roku przypadł zaszczytny tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Autorka wystawy prezentowanej we wrocławskim hotelu Sofitel, Sylwia Szafert, jest absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i konserwatorem sztuki. Przez kilka miesięcy mieszkała w Japonii. Kultura, tradycja i estetyka Kraju Kwitnącej Wiśni stały się dla niej inspiracją do stworzenia cyklu obrazów poświęconych ceremonialnemu parzeniu herbaty – „chanoyu”. Taki też tytuł nosi wrocławska ekspozycja. Wstęp na wystawę jest wolny.

Chanoyu

Wystawa jest swojego rodzaju artystycznym odzwierciedleniem odkrywania sekretów rytuału, który od wieków wpisany jest w kulturę Japonii. Herbata zagościła tutaj już w VIII wieku, dokąd została przywieziona z Chin. Z biegiem lat napój ten zyskiwał coraz szersze grono zwolenników, a rytuały związane z parzeniem i piciem herbaty stawały się częścią japońskich przyjęć. Dzisiaj ceremonia ta jest wyrafinowana w swojej prostocie i nieustannie inspiruje wielu artystów oraz miłośników Japonii.

W swoich obrazach Sylwia Szafert odkrywa przed widzem wspomniane bogactwo japońskiej estetyki, jej wysublimowanie oraz zamiłowanie do oszczędnych środków wyrazu.

Współorganizatorem wydarzenia „Chanoyu – rytuał herbaty” jest wrocławska Galeria Sztuki Platon.

(Informacja prasowa)

Comments

comments