Szybsze i ciche przejazdy pociągów między Kutnem a Płockiem

Płock Koleje Mazowieckie szynobus

Wymiana torów, montaż urządzeń ograniczających hałas, remont dwóch mostów, w tym 600-metrowego nad Wisłą w Płocku usprawnią podróże między Kutnem a Płockiem. Pociągi pojadą ciszej, zwiększy się poziom bezpieczeństwa. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczyły na prace prawie 20 mln zł. 

W Płocku, na wysokości ulicy Zielonej, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wymienią klasyczne szyny na bezstykowe – pociągi kursują po nich ciszej. Zainstalowane zostaną urządzenia ograniczające hałas. Roboty obejmą także remont 600-metrowego mostu nad Wisłą w Płocku. Stare i wyeksploatowane elementy torów zostaną wymienione na nowe. Obiekt zostanie zabezpieczony warstwą antykorozyjną. Inwestycja PLK umożliwi sprawniejsze przejazdy pociągów pasażerskich i towarowych przez Płock. Ograniczony zostanie hałas od strony linii kolejowej.

Na szlaku Strzelce Kujawskie – Sierakówek – Gostynin wymienione zostanie 14 km torów i przebudowany będzie 30-metrowy most a efektem będzie podniesienie prędkości pociągów do 100 km/h. Sprawnie wykona zadanie specjalny pociąg do potokowej wymiany torów – PUN.

Główne prace na linii Kutno – Płock będą między 7 maja a 30 czerwca br. W tym czasie, ze względu na zakres prac, ruch kolejowy na jednotorowej linii pomiędzy Kutnem a Płockiem zostanie wstrzymany. Przewoźnik uruchomi zastępczą komunikację autobusową. Informacje o zmianach są dostępne na stacjach i przystankach przy rozkładach jazdy.

Wartość inwestycji na linii Kutno – Płock, finansowanej ze środków własnych spółki, to około 19,8 mln zł.

Od redakcji

Niektórzy twierdzą, że kolej na odcinku Płock-(Kutno)-Warszawa jest i tak na straconej pozycji. Ja jednak uważam inaczej. Biorąc pod uwagę to, że autokary płockiego Mobilisu, OK Busa, Ekobusa, PKS Słupsk, czy też Flixbusa jadą od 1h45m  do około 2h15m przy średnim komforcie to kolej wcale nie wypada tak blado. Pociąg RE3 Mazovia Kolei Mazowieckich z Płocka do Warszawy Zachodniej jedzie 2h30m, do Warszawy Centralnej 2h36m, natomiast do Warszawy Wschodniej 2h:44m.

Jeśli czas przejazdu po remoncie jeszcze skróci się kilka lub kilkanaście minut kolej zyska na atrakcyjności. Poza tym dzięki modernizacji linii samo połączenie Sierpc-Płock-Kutno zyska na atrakcyjności. Ta linia to nie tylko dojazdy do Warszawy, ale przede wszystkim na wszelkie przesiadki we wszystkich innych kierunkach w Kutnie, z których korzystałem niejednokrotnie.

(Informacja prasowa, red)

Comments

comments